Hlavní obsah

Haleyová končí jako velvyslankyně Spojených států při OSN. Spekulace o prezidentské kandidatuře odmítla

Nikki Haleyová oznámila rezignaci. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

9. 10. 2018 18:21

Šestačtyřicetiletá Nikki Haleyová byla velvyslankyní od ledna 2017, její nástupce má být znám v řádu týdnů.

Článek

Velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová skončí ve funkci. Prezident Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu po schůzce s ní oznámil, že Haleyová post opustí na konci letošního roku. Jejího nástupce hodlá Trump jmenovat během dvou nebo tří týdnů. Podle šéfa Bílého domu existuje několik lidí, kteří by chtěli funkci nejvyššího diplomatického zástupce v OSN vykonávat.

Prezident poznamenal, že Haleyová vykonala neuvěřitelnou práci a vyjádřil naději, že se vrátí v jiné roli. Podotkl, že Haleyová mu už před šesti měsíci oznámila, že po roce nebo dvou si bude chtít vzít volno. Sama Haleyová řekla, že nebude kandidovat na prezidentku v roce 2020. Naopak se hodlá zapojit do Trumpovy kampaně.

Okolnosti rezignace Haleyové nejsou jasné. Diplomatka minulý týden v deníku The Washington Post připustila, že ne ve všem souhlasí s Trumpem, ale je hrdá, že může sloužit v jeho vládě.

Šestačtyřicetiletá dcera indických přistěhovalců na post americké velvyslankyně při OSN nastoupila v lednu 2017 téměř bez jakýchkoli předchozích diplomatických zkušeností. Předtím byla guvernérkou státu Jižní Karolína. V OSN je známá razantním vystupováním a důsledným prosazováním Trumpova kurzu štíhlejší OSN a nižších příspěvků USA do rozpočtu Organizace spojených národů a na mírové mise.

Už před rokem se spekulovalo, že Haleyová svůj úřad opustí. Tehdy se hovořilo o tom, že o něj má zájem tehdejší americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované