Hlavní obsah

Hamáček spustil operaci „Odveta“. Ministr Petříček se dozvěděl, že končí

Foto: ČSSD

Jan Hamáček získal post předsedy ČSSD v prvním kole, ihned se začalo spekulovat, že tím jsou dny ministra zahraničí Tomáše Petříčka ve funkci sečteny.

Reklama

11. 4. 21:27

Vicepremiér a nově potvrzený předseda ČSSD Jan Hamáček oznámil ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi, že s ním ve vládě nepočítá.

Článek

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na večerní schůzce s předsedou strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil na dotaz ČTK. Hamáček na dotaz ČTK nereagoval.

Podle spekulací médií i podle neoficiálních informací ČTK má Petříčka ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec ČSSD Jan Birke.

„Mohu potvrdit, že jsem se na schůzce s Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání,“ napsal Petříček v textové zprávě. Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že nebude oddalovat Petříčkovo odvolání, navrhne-li ho premiér Andrej Babiš (ANO). Podle informací ČTK by se mohla výměna uskutečnit již v pondělí.

Zeman o změnu v čele diplomacie usiluje dlouhodobě. Petříček míní, že prezidentovi vadí kvůli upozorňování na bezpečnostní rizika tendru na stavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany či odmítání očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami.

Poslanec Birke je podle Zemanova nedělního vyjádření mnohem zkušenější než starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD), kterého Zeman v roce 2019 odmítl ministrem kultury jmenovat. Šmarda se nakonec nominace vzdal a novým šéfem resortu se stal Zaorálek. Ten dřív řídil i ministerstvo zahraničí.

Petříček v pátek neuspěl ve volbě předsedy ČSSD, v níž kandidoval proti Hamáčkovi. Hamáček poté uvedl, že žádnému ministrovi nedává „bianco šek“ až do sněmovních voleb. Petříček poté novinářům řekl, že s vicepremiérem Hamáčkem nehovořil o spekulacích ohledně svého konce ve funkci. Dodal, že na funkci nelpí. S Hamáčkem se sešel až dnes.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené