Hlavní obsah

Hanácké kroje představuje nová kniha. Spolupracovaly na ní folklorní soubory

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

15. 11. 12:11

Tradiční hanácký oděv představuje nová kniha. Své dlouholeté folklorní zkušenosti vložila do publikace nazvané Hanácký lidový kroj etnoložka Muzea Kroměřížska Markéta Hnilicová.

Článek

Na knize pracovala s Bronislavou Millou Bečákovou, která patří k velkým znalkyním hanáckých krojů. Knihu vydal Hanácký folklorní spolek, spolupracovala na ní řada folklorních souborů z Hané i jednotlivců, sdělila dnes ČTK mluvčí muzea Martina Malá.

Publikace přináší ucelený pohled na vývoj kroje i jeho současnou podobu v různých oblastech Hané, tedy etnografické oblasti na střední Moravě. Využít ji mohou folklorní soubory i jednotlivci, kterým poradí, jak správně o tradiční lidový oděv pečovat, jak jej uchovávat, oblékat a nosit. „Je třeba vnímat proměny tradičního oděvu i procesy, ať už vnější nebo vnitřní, které jej ovlivňovaly. Je nezbytné naučit se vnímat estetickou podobu kroje, kterou naši předkové uznávali a byla jim vlastní,“ uvedly autorky.

Kniha má 255 stran, je rozdělena do čtyř kapitol. První je věnována charakteristice regionu Hané. Druhá se zabývá vývojem kroje od 17. do 20. století. Třetí popisuje různé druhy lidového oděvu, ženský i mužský, a zejména poskytuje návod na oblékání ženského svátečního kroje, na údržbu kroje, praní, škrobení, žehlení a na jeho uložení. Všechny rady provázejí fotografie, díky kterým čtenář názorně vidí, jak při zmíněných činnostech postupovat.

Poslední a zároveň nejobsáhlejší kapitola ukazuje varianty kroje v různých oblastech Hané. Doprovázejí ji fotografie celých krojů a zájemcům je k dispozici také fotografický návod, jak správně uvázat šátek. „Je to velké umění, které se předává z generace na generaci. Současné vazačky se to učily od lidí narozených před více než sto lety,“ uvedla Hnilicová.

Poslední publikace, která mapuje hanácké kroje, vyšla téměř před 20 lety. „Požadavek na novou knihu vzešel od samotné folklorní veřejnosti na Hané, která po obdobné publikaci volala již delší dobu. Velkou zásluhu na realizaci má právě Hanácký folklorní spolek, který zajistil vydařené grafické zpracování a také vzal na sebe veškeré starosti ohledně financování knihy. Nejtěžší bylo pokrýt tak rozsáhlé území, které region Haná zaujímá,“ doplnila etnoložka.

Kniha je k dostání na e-shopu, v Muzeu Kroměřížska i v dalších vybraných muzeích na Hané.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Folklor
oděvy

Doporučované