Hlavní obsah

Hesla do banky si dobře zapamatujte. Ani nevíte, jak se vám budou hodit

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

15. 12. 2019 7:17

Díky takzvané bankovní identitě bude možné během několika let vyřídit veškerou komunikaci se státem, která nevyžaduje fyzickou přítomnost. A nejen s ním.

Článek

Má vaše banka dobrou mobilní aplikaci, kterou rádi používáte?

Tak si představte, že si v ní kromě převodů peněz nebo kontroly zůstatku na účtu vyřídíte i výpis toho, kolik jste zaplatili státu na nemocenské nebo si u svého distributora plynu objednáte přechod ke konkurenci, která vám plyn prodá levněji. A ještě si vsadíte na výsledek zítřejšího fotbalového zápasu. Otevře se vám možnost na dálku uzavřít a podepsat smlouvu, vstoupit do elektronického spisu anebo ověřit svou identitu vůči pojišťovně, letecké společnosti, e-shopu, sázkové kanceláři nebo vůči zaměstnavateli.

To vše půjde během několika let díky takzvané bankovní identitě. „Přihlašovací nástroje klientů bank do internetového bankovnictví budou prostředkem pro elektronickou identifikaci. Zjednodušeně řečeno, každý, kdo má zřízené internetové bankovnictví, bude moci jednoduše využívat digitálních služeb státu,“ uvádí František Korbel, partner advokátní kanceláře Havel & Partners.

To se bude týkat zřejmě naprosté většiny záležitostí, které občan se státem v průběhu života řeší, počínaje obstaráním různých výpisů a potvrzení přes možnost zaplatit nejrůznější poplatky a výhledově i daně. Bude moct od státu dostávat různá vyrozumění, například o blížícím se datu expirace občanského nebo řidičského průkazu.

Nyní se dají některé úřední záležitosti vyřizovat díky občanskému průkazu s elektronickým čipem. Ten ale vyžaduje mít čtečku čipových karet, obslužnou aplikaci a znát několik číselných kódů. Zatím se proto příliš nevyužívá.

Co je to bankovní identita

Bankovní identitou se myslí způsob, kterým se v současnosti přihlašujete do svého internetového bankovnictví. Tedy typicky dvoufaktorové přihlášení kombinované se základním zabezpečením nastaveným každou bankou trochu jinak (otisk prstu, kód certifikátu, selfie atd.). „BankID“ přináší státu i soukromému sektoru až 5,5 milionu potenciálních uživatelů, kteří již mají a důvěrně znají své přístupové prostředky.

„Nebudou tedy nuceni se učit nové postupy ani si pořizovat žádný nový software nebo hardware, úplně postačí, pokud umějí ovládat své elektronické bankovnictví,“ říká Filip Hanzlík z České bankovní asociace. Využívání služby elektronické bankovní identifikace bude pro klienty bank zdarma.

„Můžeme si to představit asi tak, jako si dnes v e-shopu vybíráte, z jaké banky zaplatíte požadovanou částku. Objeví se vám loga jednotlivých bank, vy si vyberete tu svou, přihlásíte se k ní, provedete převod a vrátí vás to zpět na stránky e-shopu,“ popisuje Zdeněk Zajíček, prezident ICT Unie. Podobně by to mělo vypadat i s ověřením identity.

Příslušný zákon prošel před pár dny Sněmovnou a zamířil do Senátu. Tento zákon umožní využít existující přihlašovací údaje do banky jako vstupenku k elektronickým službám českého soukromého a veřejného sektoru. Bankovní identitu bude možné využít nejspíš už za rok. „Aby byl prostor pro dostatečnou přípravu IT prostředí, procesů uvnitř participujících bank i soukromého sektoru, který bude mít bezesporu z elektronické (bankovní) identity prospěch, účinnost zákona nastane pravděpodobně od 1. ledna 2021. Není ale jisté, že toto bude datum, kdy se celý systém spustí v ostrém provozu,“ upozorňuje Korbel.

Kromě státních agend bude možné s bankovní identitou vyřizovat i věci se soukromými společnostmi. „Bankovní identitu budou moci banky poskytnout i soukromým společnostem, jako jsou například poskytovatelé telekomunikačních služeb. To ale bude podmíněno souhlasem klienta a zároveň to bude moci být úplatné,“ uvádí Jaroslav Tajbr, advokát Squire Patton Boggs.

Konkrétní využití pak bude záležet na nabídce a poptávce. „Extrémně rizikové transakce, například převody nemovitostí za miliardy korun, to však nikdy nebudou, neboť budou neslučitelné s risk odděleními bank,“ míní Korbel.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované