Hlavní obsah

Historický moment: Saúdská Arábie se otevírá turistům, i těm z Česka. Cizinky navíc nemusí nosit muslimský háv

Foto: Wikimedia.org/Richard.hargas

Archeologické naleziště Madáin Sálih známé také jako Al-Hidžr.

Reklama

27. 9. 2019 10:04

Nejčastěji bývá černá a muslimské ženy ji mají v podstatě všude, kde to není zakázáno. Abája zabraňuje tomu, aby působily necudně a přitahovaly pozornost. V Saúdské Arábii ji musely nosit i výjimečné návštěvy ze zahraničí, ale to je minulost. Zrovna tak jako právě uzavřenost země, která se teď otevřela i obyčejným turistům z téměř padesáti světových států. Včetně Česka a Slovenska.

Článek

Saúdskoarabské království spustí v pátek vízový režim pro 49 zemí a uvolní striktní nároky na dresscode, neboli pravidla způsobu oblékání, pro ženské návštěvnice. Ministr cestovního ruchu Ahmad Chatíb to popsal jako “historický moment” pro zemi, uvedl server BBC.

Stát Blízkého východu byl turistům až dosud těžko dostupný. Víza vydával jen za účelem obchodních cest, muslimské pouti, návštěvy příbuzných nebo mezinárodním pracovníkům.

Pro cestovní ruch chce Saúdská Arábie rovněž zajistit investici ze zahraničí. Na hrubém domácím produktu země by se příjmy z něj mohly podle ambicí království do roku 2030 podílet až 10 procenty, což je proti současným třem procentům více než trojnásobný nárůst. Stát se tak snaží zpestřit svou ekonomiku, která je závislá na příjmech z prodeje ropy.

“Návštěvníci budou překvapeni poklady, které jim můžeme nabídnou – pět památek světového dědictví UNESCO, živou místní kulturu a úchvatné přírodní krásy,” dodal Chatíb.

Bezvízový styk má království pouze se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Kuvajtem a Ománem. Na seznamu zemí, jejichž občané budou moci požádat o vízum, je většina evropských států, USA, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea nebo Jihoafrická republika. Ředitel komise pro cestovní ruch Ahmad Chatíb řekl v rozhovoru s agenturou Reuters, že přesný seznam států bude zveřejněn později.

Poplatek za vydání elektronického víza činí v přepočtu 1900 korun a nebude se požadovat, aby ženy cestovaly s mužským doprovodem.

Ultrakonzervativní království od návštěvníků nebude žádat dodržování nejpřísnějších zvyklostí – ženy nebudou nuceny zahalovat celé tělo do abájí, ale bude se očekávat střídmý oděv, a to i na plážích. V platnosti zůstane zákaz pití alkoholických nápojů a posvátná města Mekka a Medína nebudou pro turisty otevřená.

Království nabízí památky i letoviska

Předloni království zahájilo projekt, jehož součástí je budování letovisek na 50 ostrovech v Rudém moři. Rozvíjí se také zpřístupnění historických míst jako Madáin Sálih známé také jako Al-Hidžr. Jde o archeologické naleziště na severozápadě země, které patří k lokalitám na seznamu UNESCO. Město je vytesáno do skal v délce asi 15 kilometrů, podobně jako jordánská Petra. Zahrnuje 138 hrobek s ozdobnými fasádami a také studně. Většina tamních nálezů je z období nabatejského království z počátku letopočtu. Hrobky v roce 1876 objevil Brit Charles Doughty a v té době ještě byly obývané. Jižně od této lokality se nachází hroby vytesané do hory z růžového kamene z období civilizace Maníjovců, která zde žila před Nabatejci.

Pro návštěvníky, kteří vyhledávají pláže a zábavu, bude přitažlivá rudomořská Džidda, která poskytuje také možnost potápění. Provincie Kasím v centru země zase nabízí festivaly, kulturní akce a přehlídku tradičních řemesel. Město Táif, které leží nedaleko Mekky a je označováno za letní metropoli země, je známé jako město růží. Panuje tam údajně zdraví prospěšné klima a line se jím vůně růží ze sadů. Je vyhledávanou destinací turistů z jiných zemí Perského zálivu.

Rozlehlá Východní provincie je sice centrem ropné produkce Saúdské Arábie, ale nacházejí se zda také krásné pláže na březích Perského zálivu, množství zahrad a cesty vedoucí po útesech.

Reklama

Doporučované