Hlavní obsah

Hledají se nové Grety. Značka: mládí a nadšení

Foto: Profimedia.cz

Další pátek, kdy Greta protestuje ve jménu akce Fridays For Future.

Reklama

18. 11. 2020 14:04

Ne, Greta svůj klimatický aktivismus nepustila k vodě. Pro celý svět je však prý lidí, jako je ona, neúměrně málo. I proto iniciativa Rise hledá nové talenty, jejichž velkou výhodou je obětavost a síla mládí.

Článek

Hledá se nová Greta. Značka: kreativní, inovativní, mladá mysl s chutí řešit problémy planety. Může to být vědátorský génius, zázračný šachista nebo jakýkoli bojovník proti globálním problémům. Podmínka: chuť pomáhat druhým a věk mezi 15 až 17 lety.

Takto zní požadavky „výběrového řízení“ hledačů talentů na post mladého lídra inspirující teenagery po celém světě po vzoru Grety Thunbergové. Autoři myšlenky, filantropové Wendy a Eric Schmidtovi, doufají, že při hledání „lídra zítřka“ sami přispějí poskytnutím vzdělání a prostředků pro řešení problémů. Vyvolený by měl pracovat „po celý život ve službách lidstva“, řekla podle CNN Wendy Schmidtová. Podle Erica Bravermana, výkonného ředitele Schmidt Futures, se mladí lidé zoufale snaží najít způsoby, jak změnit svět a přetvořit ho v lepší místo pro život. Ne vždy však vědí, jak na to.

Foto: Profimedia.cz

Greta Thunbergová. Švédská klimatická aktivistka celosvětově známá soustavnými aktivitami na podporu okamžité akce proti globálnímu oteplování. Začala s nimi v roce 2018 ve svých 15 letech.

„Jak všichni víme, po celém světě tu máme výzvy týkající se klimatu, výhod ekonomického rozvoje, zdravotní péče. Myslíme si, že k dosažení nejlepších řešení pro naši planetu musíte vsadit na výjimečné lidi. Je třeba vsadit na lidskou vynalézavost a je třeba tak udělat co nejdříve po celém světě,“ vysvětlil.

Podle statistik je občanská angažovanost mladých lidí na vysoké úrovni, zejména co se týče problematiky změny klimatu, uvedla strategická vedoucí Cassie Crockettová. Podle ní jako inspirace pro mládež slouží celý seznam vrstevníků, ať už to je šachista Tani Adewumi a aktivistky Greta Thunbergová a Malála Júsufzajová. „Ze strany mladých vídáme nesmírnou péči a zájem o svět kolem nich, a co je ještě hezčí, vidíme, že jsou schopni nadšení proměnit v konkrétní činy,“ řekla.

Foto: Profimedia.cz

Malála Júsufzajová. Pákistánská bojovnice za lidská práva, zejména právo dívek na vzdělání. V roce 2014 získala Nobelovu cenu míru.

Iniciativa známá pod názvem Rise hledá mimořádné děti ve věku 15 až 17 let ze všech společenských vrstev, které by za normálních okolností „místo u stolu“ nedostaly. Iniciativa funguje ve spolupráci s The Rhodes Trust za účelem hledání a podpory talentovaných mladých lidí po celém světě. Osmiměsíční výběrové řízení bude prostřednictvím aplikace poskytovat online kurzy o osobním růstu, profesionálním rozvoji a jak být dobrým lídrem. Prvních 100 vítězů bude oznámeno na jaře příštího roku.

Foto: Profimedia.cz

Tanitoluwa Emmanuel Adewumi. Nigerijsko-americký šachista žijící v New Yorku. V osmi letech vyhrál šachový šampionát K-3 státu New York. Výhru získal pouze po ročním hraní, kdy s rodinou žil v ubytovně pro bezdomovce.

A jaký by měl vítěz být?

Výhodou jsou vlastnosti jako vytrvalost, soucit a péče o ostatní, zodpovědnost, osobní integrita, vysoký intelekt a výkonnost. Kromě tradičních matematických, vědeckých nebo hudebních talentů hledají také „svérázné génie, kteří chtějí sloužit druhým“, řekl Eric Braverman. „Chceme lidi, kteří se liší nejen kvůli sobě, ale proto, že si myslíme, že nám mohou pomoct vytvořit lepší týmy k řešení problémů kreativnějším způsobem, přinesou myšlenky, které nás nenapadaly a zapojí do problémů více komunit,“ dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované