Hlavní obsah

Obzor: „Horší než za Sovětského svazu. Straší nás, světu nabízíme tanky a jaderné zbraně.“ Zeptali jsme se Rusů na Putina

Obzor Filipa Horkého: Putinovo Rusko. (Video: Seznam.cz)

Rusko. Země s jednou velkou jistotou. Vladimirem Putinem v čele země. Jak se žije Rusům pod jeho dvacet let trvající vládou? Zeptali jsme se přímo v Moskvě. Podívejte se na další Obzor Filipa Horkého.

Článek

„Rozhádali jsme se s celým světem. V tom se nelišíme od Severní Koreje. Neustále vykřikujeme, že nás chtějí zničit a ubližují nám. Strašíme vlastní občany. Něco takového nebylo ani za SSSR,“ začíná rozhovor novinář Igor Andrejev. Ruská televize podle něj sehrává každý večer až absurdní divadlo. Dobře placení lidé prý informují Rusy o tom, jak zemi nenávidí celý svět.

Novinář Jiří Just zmiňuje, že Putin dostal v současných volbách o deset procent více než minule. Řada Rusů ho považuje za vůdce a vnímá ho podle místních měřítek.

„Dal lidem pocit, že nežijí v zemi 404. Byla tady země bez budoucnosti, ale on jim zemi vrátil. Rusko je navíc země, která nedokáže být malou, to všichni vědí,“ hledá příčiny možného úspěchu ruského prezidenta veterán Vladislav Šurygin.

„Některá média ráda mluví, že Rusko je království politické policie. To není v žádném případě pravda. Mnozí lidé vyjadřují své názory velmi originálně, nicméně nikdo je nepronásleduje, pokud neporušují zákony Ruské federace. Mám osobně pocit, že lídři Evropy příliš často berou ohledy na názor Washingtonu. Moc prosazujete jejich zájmy a zapomínáte na vlastní,“ tvrdí podporovatel ruského prezidenta Putina ze Sjednocené fronty mládeže Nikolaj Šljamin. Rusko je podle něj svobodná země. Důležitou roli pro vývoj tamější společnosti údajně hrají konzervativní hodnoty Rusů.

„Většinu svého života jsem prožil s Putinovou vládou. Systém přitvrdil v souvislosti s určitým utahováním šroubů v politice,“ popisuje aktivista Roman Bělousov. Sám podle svých slov zažil, když byly volby přímo ve volební místnosti falšovány.

Jak se žije Rusům pod vládou ruského prezidenta? Opravdu Rusko pouze straší svět tanky a jadernými zbraněmi? Panuje v zemi svoboda, nebo se na zemi nemůžeme dívat západním pohledem? A přinesl Vladimir Putin do Ruska stabilitu? Podívejte se na Obzor v úvodním videu.

Pořad Obzor Filipa Horkého sledujte každých čtrnáct dní v pondělí ve 22:00 na Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam? Podívejte se na přehledný návod.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.