Hlavní obsah

Höschl: Imunita kvůli stresu klesá, čekáme nárůst duševních poruch

Svět bez obalu: Předpokládá se, že díky pandemii se zvýší počet duševně nemocných i sebevražd, říká uznávaný psychiatr Cyril Höschl. (Video: Milan Šíma)

Reklama

13. 5. 20:15

Pandemie nemoci covid-19 představuje mimořádnou zátěžovou situaci. Její dopady nemusíme vnímat jen sami u sebe, ale i v okolí, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy uznávaný psychiatr.

Článek

„Mnoho lidí teď po řadu týdnů žije ve stresové situaci, nebo ve zvýšeném úzkostném napětí. A to vše má zdravotní důsledk - na imunitu lidí, jež díky stresu časem klesá, což je začarovaný kruh v situaci, ze které bychom se rádi dostali,“ říká ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. „Duševní problémy také mohou vzniknout v důsledku opuštěnosti, což platí zejména u starých lidí, kteří jsou teď izolováni. Opuštěnost je rizikový faktor pro rozvoj deprese a sebevražednosti, takže teď očekávám nárůst depresivních duševních poruch vlivem stresu a také sebevražedného chování,“ dodává profesor Höschl.

Velkou roli na psychiku má i spotřeba alkoholu. „Celosvětově stoupá spotřeba alkoholu. A to i u nás, přestože máme pocit, že spotřeba piva klesla,“ podotýká Höschl. „V mnoha regionech světa narůstá spotřeba vína a tvrdého alkoholu a my předpokládáme, že podobná situace bude i u nás. To má za důsledek celou řadu dalších zdravotních problémů včetně výskytu delirií. Domníváme se, že se zvýší i spotřeba cigaret, na druhou stranu se možná sníží díky uzavřeným hranicím spotřeba dovážených drog.“

Podívejte se na celý rozhovor v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete zde.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené