Hlavní obsah

Hospodářství v troskách, chaos. Obamová se na sjezdu opřela do Trumpa

Foto: Profimedia.cz

Sjezd Demokratické strany letos kvůli pandemii covidu-19 probíhá převážně virtuálně.

Reklama

18. 8. 2020 6:55

Jediným způsobem, jak ukončit současný chaos, je podle Michelle Obamové dát na podzim hlas Joeu Bidenovi. Bývalého viceprezidenta na nominačním sjezdu Demokratické strany podpořil i vermontský senátor Bernie Sanders.

Článek

Během prvního dne nominačního sjezdu Demokratické strany, který je letos kvůli pandemii covidu-19 z valné části virtuální, vystoupila bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová. Její projev měl velký ohlas na sociálních sítích, během hodiny Twitter zaznamenal více než 350 tisíc tweetů se jménem bývalé americké první dámy.

„Naše hospodářství je v troskách, protože tento prezident virus příliš dlouho podceňoval,“ řekla Obamová v předtočeném projevu. Trump podle ní rozděluje společnost a zcela mu chybí empatie.

„Donald Trump je špatným prezidentem pro naši zemi,“ dodala manželka bývalého šéfa Bílého domu Baracka Obamy. Funkce prezidenta je podle ní zjevně nad Trumpovy síly. Jedinou nadějí, jak ukončit prezidentem způsobený chaos, je tak podle Obamové dát v listopadových volbách hlas Joeu Bidenovi.

Bidena a Kamalu Harrisovou, která by se měla stát v případě vítězství viceprezidentkou, ve svém projevu na sjezdu podpořil i někdejší uchazeč o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům, vermontský senátor Bernie Sanders. Podle něj je nyní ve hře budoucnost americké demokracie, hospodářství, ale i budoucnost planety.

Nadcházející volby označil za „nejdůležitější v moderní historii“ USA. Kromě Sanderse v proslovech Bidena podpořilo i několik jeho dalších protivníků z klání o demokratickou nominaci. Na podporu demokratického kandidáta vystoupil na sjezdu i bývalý republikánský guvernér státu Ohio a známý Trumpův kritik John Kasich. Svou podporu soupeře současné hlavy státu označil za „vlasteneckou povinnost“.

První ze čtyř večerů demokratického sjezdu, který se kvůli pandemii bude odehrávat z valné části virtuálně, moderovala ze studia herečka Eva Longoriová Bastónová. Projevy jednotlivých řečníků se pouštěly ze záznamu. Na dálku promluvil i bratr George Floyda, černocha, který na konci května zemřel při policejním zásahu. Philonise Floyd mimo jiné uvedl minutu ticha za černošské oběti policejního násilí.

V úterý (středa ráno SELČ) Demokratická strana oficiálně vyšle Bidena jako svého kandidáta do listopadových prezidentských voleb. Na sjezdu v ten den promluví jeho žena Jill či bývalý prezident Bill Clinton. Následující den vystoupí předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová a exprezident Barack Obama. Poslední den sjezdu bude patřit závěrečnému projevu Joea Bidena.

Původně se měl sjezd demokratů konat v Milwaukee ve státě Wisconsin. Očekávala se účast až 50 000 lidí. Plány ale překazila pandemie covidu-19, kvůli které demokraté přesunuli program sjezdu z valné části na internet.

Prezidenta Trumpa republikáni formálně nominují svým kandidátem příští týden. Také republikánský sjezd bude kvůli pandemii značně omezený. Trump chce navzdory kritice svou stranickou nominaci přijmout přímo v Bílém domě. Svého soupeře Bidena prezident krátce před začátkem demokratického sjezdu označil za „loutku levicových extremistů“ a „trojského koně socialismu“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované