Hlavní obsah

Hradba proti politickým trafikantům. Poslanci schválili novinku v obsazování míst ve státních firmách

Výbor by podle schváleného pozměňovacího návrhu měl zcela odmítnout kandidáty, kteří by podmínky nesplňovali.

Reklama

27. 9. 2019 12:06

Hlas nominačního výboru bude pouze poradní. Norma teď míří do Senátu.

Článek

Výběr kandidátů do orgánů státních firem zřejmě získá zákonná pravidla. Zakotví je návrh nominačního zákona, který dnes schválila Sněmovna. Cílem vládní předlohy, kterou nyní dostanou k posouzení senátoři, je omezit dosazování politických kandidátů do takzvaných trafik.

Uchazeči budou podle návrhu procházet až na výjimky ministerským výběrovým řízením a všichni hodnocením před vládním výborem. Jeho postavení ale bude pouze poradní. Ministr bude moci rozhodnout jinak, postoj bude muset v tom případě zdůvodnit.

Pirátský poslanec Tomáš Martínek chtěl v zákoně zakotvit závaznost návrhu nominačního výboru pro ministry. Sněmovna ale o jeho pozměňovacím návrhu vzhledem ke schválení jiné širší úpravy nehlasovala.

Nominační zákon se bude týkat společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty. Sněmovna odmítla Martínkův návrh, podle kterého by se norma vztahovala také na zdravotní pojišťovny.

„Zákon je posunem k lepšímu,“ komentovala vládní návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Naopak podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury je norma zbytečná a platí pro ni přísloví o vlku, který se nažral, a koza zůstala celá. Výběr lidí do orgánů státních firem se podle Stanjury proti současnosti nezmění, ministr navíc získá alibi, když v případě selhání jmenovaného kandidáta přenese odpovědnost na nominační výbor. „Ministr se nemůže zbavit zodpovědnosti,“ oponoval zpravodaj Leo Luzar (KSČM). Pro předlohu hlasovalo 119 ze 172 přítomných poslanců, proti byli tři.

Schválený širší pozměňovací návrh, který obsahuje i uzákonění požadavků na kandidáty, podala skupina poslanců ANO, Pirátů a KDU-ČSL v čele s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Výbor by měl zcela odmítnout kandidáty, kteří by podmínky nesplňovali. Patřila by k nim trestní bezúhonnost a v některých případech bezpečnostní prověrka. Na druhou stranu by návrh zajistil určitou ochranu uchazečů, když podle vládního znění by výbor zveřejňoval zápisy z pohovorů s kandidáty.

Při obsazování výběrových komisí a výboru se podle verdiktu dolní komory nebude muset přihlížet k vyrovnanému zastoupení žen a mužů. Poslankyně ANO Jana Pastuchová to do zákona neprosadila.

Stejný návrh nominačního zákona byl ve hře už v minulém volebním období, Sněmovna ho ale nestihla projednat. Opoziční Piráti loni předložili vlastní předlohu, kterou ale Sněmovna loni v červnu zamítla už v úvodním kole. Obsahovala i úpravu vlastnické politiky státu. Se snahou včlenit ji do nynějšího vládního návrhu předseda pirátských poslanců Jakub Michálek neuspěl. Lidovec Marian Jurečka soudí, že vlastnická politika do nominačního zákona nepatří, záměr jejího uzákonění ale podpořil.

Reklama

Související témata:

Doporučované