Hlavní obsah

Hráz Kachního rybníka na Českolipsku čeká zatím aspoň provizorní oprava

Foto: Lesy ČR

Ilustrační foto.

Reklama

3. 8. 2021 19:41

Hráz Kachního rybníka ve Svojkově na Českolipsku, jež je ve velmi špatném technickém stavu, čeká zatím aspoň provizorní oprava. Při nedávných přívalových deštích hrozilo její protržení.

Článek

„Rizikem jsou ale i další rybníky v okolí Bukovan a Svojkova. O řešení situace dnes jednali v České Lípě zástupci kraje, obcí a novoborské organizace Českého rybářského svazu, který je majitelem rybníků v okolí Bukovan a Svojkova,“ informovala zastupující mluvčí českolipské radnice Eva Markgrafová.

Starostka České Lípy Jitka Volfová uvedla, že o nevyhovujícím stavu rybníků tvořících celou soustavu, jejíž součástí je i Kachní rybník, se ví už od roku 2010. „Jenomže po těch několika suchých létech, která následovala, se na to nejspíš pozapomnělo. Je proto nejvyšší čas se s tím vypořádat a předejít možnému nebezpečí. Je mi však jasné, že majitel, tedy Český rybářský svaz, se neobejde bez administrativní a finanční pomoci, kterou bude k realizaci náročného projektu potřebovat ze strany dotčených měst a obcí, kraje a státu,“ uvedla.

Z jednání vyplynulo, že během několika týdnů obec Svojkov zajistí ve spolupráci s rybáři doporučená nouzová opatření, mezi něž patří přeložka kabelu a překop hráze. S jejich financováním dnes přislíbil Svojkovu za kraj pomoc hejtman Martin Půta. „Určitě by to neměl být problém poskytnout vám na realizaci nezbytných opatření dotaci z krizového fondu Libereckého kraje,“ uvedl na jednání hejtman.

Dalším krokem by mělo být podání žádosti o dotaci na havarijní opravu hráze, o kterou si Český rybářský svaz požádá ministerstvo zemědělství. „S administrací projektu jim pomůže Nový Bor a Svojkov. Třetím finančně i časově nejnáročnějším krokem by pak měla být celková revitalizace celé soustavy, na kterou by Český rybářský svaz mohl rovněž požádat o dotaci z programu ministerstva zemědělství,“ dodala Markgrafová.

Přívalové deště v polovině července v Libereckém kraji způsobily škody podle prvních odhadů za 330 milionů korun, z toho téměř za 240 milionů v Liberci. Krajské město bylo v sobotu 17. července přívalovými dešti a záplavami zasaženo nejvíce, v noci na neděli to pak bylo hlavně Českolipsko. Hasiči museli preventivně evakuovat dva dětské tábory a jeden kemp, a také část obyvatel Dobranova a Písečné v České Lípě. V Jablonném v Podještědí utrhl nápor vody jedno ze stavidel Mlýnského rybníka a hasiči ho museli provizorně opravit. Zasažené byly Kunratice u Cvikova, Lindava, Svitava, Cvikov nebo Velenice a další obce.

Reklama

Související témata:

Doporučované