Hlavní obsah

Hrozí povodně. Deště nasytily půdu do hloubky, další vodu už nepojme

Foto: HZS ČR

Ilustrační foto.

Reklama

20. 10. 2020 17:39

Deště z uplynulých dní nasytily povrchovou vrstvu půdy v České republice až do hloubky 40 centimetrů. Na Moravě a Českomoravské vrchovině je zcela nasycena dokonce i hlubší vrstva.

Článek

„Takto nasycená půda je velkým rizikem pro vznik povodní,“ řekl klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.

„Půda už nedokáže přijímat další vodu, takže ta odtéká do řek. Podle našich předpovědí bude v příštích deseti dnech převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek a nadprůměrnými teplotami. Méně deštivé dny způsobí pomalé vysušování svrchní vrstvy půdy, ale vzhledem k jejímu vysokému nasycení nepůjde o razantní změnu,“ dodal Zahradníček.

Půdní sucho nyní nepozoruje nikde v republice, a to ani v hlubší vrstvě do jednoho metru. „Na 98 procentech území je dokonce více půdní vláhy, než je obvyklé. Na 72,5 procenta území je to o více než 20 milimetrů, a na 4,4 procenta území dokonce více než o 80 milimetrů půdní vláhy více, než je obvyklé pro tyto dny,“ řekl klimatolog.

Intenzivní deště a povodně minulý týden zasáhly především východní část Česka – Pardubický, Olomoucký, Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský kraj. Nejhorší byla situace ve středu a ve čtvrtek. Voda z rozvodněné řeky Opavy například zcela odřízla od okolí opavskou část Držkovice. Zaplaveny byly všechny tři přístupové silnice.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 4. listopadu, předpokládají odborníci nadprůměrné teploty vzduchu do 25. října, poté se začnou vracet k dlouhodobým hodnotám.

Reklama

Doporučované