Hlavní obsah

Sucho teprve udeří. Kde čekat prázdné kohoutky bez vody?

Hostem speciální Výzvy je Jan Daňhelka. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

2. 6. 2020 11:41
aktualizováno • 3. 6. 2020 17:01

Zásoby vody v Česku podle odborníků patří mezi nejmenší v Evropě a sucho letos udeřilo dříve. Co s tím? Odpovídal hydrolog Jan Daňhelka.

Článek

Sucho je pro Českou republiku důležitějším a zásadnějším problémem než současná krize kolem epidemie nového typu koronaviru, řekl dokonce nedávno prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ČTK. Máme se opravdu připravovat na vodohospodářskou krizi? Kdy udeří a jak se jí nejlépe bránit?

Odpovídal ředitel pro hydrologii Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka ve speciálním vysílání na webu Seznam Zprávy.

„Nebyl bych tak radikální, abych tvrdil, že voda u nás vysloveně dojde. Slovíčko ‚dojde‘ platí pro Núbijskou poušť, tam skutečně voda došla a obnovitelné zdroje vody tam jsou nulové. A že by v evropských podmínkách došla voda, to nám nehrozí,“ řekl k problematickému suchu v rozhovoru pro Seznam Zprávy hydrogeolog Zbyněk Hrkal. Upozorňuje ale, že je třeba situaci rozhodně řešit. A to nejen v přístupu ke krajině, ale i k odpadním vodám.

Jak udržet vodu v české krajině? A bez jakých opatření se už Česko neobejde? Pomůže omezení napouštění bazénů nebo si musí sáhnout do svědomí každý z nás?

Nejdůležitější odpovědi jsme sledovali v online reportáži. Přepis celého rozhovoru vám nabídneme v následujících hodinách.

2:00 První divácký dotaz: Pomohly květnové srážky? Zdánlivě se vše zazelenalo, jak jsou ale na tom zásoby podzemních vod a jaký je stav vodních toků?

Pomohly. Vegetace na ty srážky čekala, jakmile přišly, dokázala je využít. Zlepšil se i stav nasycení půdy jak v horní vrstvě, tak v nižších profilech.

Co se týče podzemních vod, tak ten deficit byl budovaný pět let. A problém se dále prohlubuje.

5:00 Jak vy osobně ve svém okolí přesvědčujete lidi, že vody je málo?

Dopady sucha na velkou část lidí nejsou tolik hmatatelné. 98 % obyvatel je napojeno na vodní sítě. To, že byste otočili kohoutkem a voda netekla, je spíše problém u malých obcí. V Praze ani Brně v současnosti nehrozí, že by voda z kohoutku netekla.

9:20 Které regiony jsou suchem ohroženy nejvíce? Proč právě ony? Dá se říct, že si to více „odnesou“ lidé kolem Prahy a třeba ve východních Čechách můžou být bez obav?

Zrovna oba tyto regiony patří mezi ty, které jsou mezi nejohroženějšími.

Dále oblast Krušných hor, potom jižní Morava a také Polabí trpí tím, že jsou v nižších nadmořských výškách. Tam jsou problémy asi největší.

14:15 Další divácká otázka: Souvisí sucho nějak s kolapsem lesů? Lesy prý tvoří mikroklima, ochlazují okolí, přitahují déšť?

Ano. Lesy tvoří mikroklima a ochlazují okolí. To, že kůrovec les zničí a potom je vykácený, jednoznačně mění klima té lokality. Vliv mikroklimatu na ochlazování krajiny je velký. Když vyjdete z lesa, na sklizené pole, tak je jednoznačně vidět, jaký je rozdíl.

18:00 Podle hydrologa Zbyňka Hrkala množství vody na světě neustále je, bylo a bude stejné. Voda se jen podle něj v některých oblastech objevuje ve větších množstvích, a v některých méně. Kde je tedy všechna ta voda dnes?

Někde jinde. Celý ten systém je ohromně dynamický. Minulý týden byl tajfun nad Bangladéšem. My jsme měli relativně deštivý květen. Ve Velké Británii to byl zase měsíc, který přinesl vůbec nejvíc slunečního svitu. Voda, která byla u nás, je teď zkrátka jinde.

21:00 Je Česko země odsouzená k suchu?

V žádném případě. Musíme se naučit hospodařit s vodou, kterou máme. Vodu tu musíme udržet buď v krajině, nebo případně ve vodních nádržích. To musíme zlepšit.

24:00 Ministerstvo životního prostředí ve své koncepci environmentální bezpečnosti píše: „V konečném důsledku může nedostatek vody vést k ohrožení zdraví a životů obyvatel, snížení hospodářské produkce, spolupůsobit při vzniku a šíření požárů vegetace a způsobovat poškození lesních porostů a porostů zemědělských kultur.“ To zní jako docela katastrofický scénář, měli bychom se bát?

Měli bychom být ostražití. Toto prohlášení je určitě pravda. Z toho seznamu vyčnívají jasně požáry vegetace, ty charakterizují absenci vody v krajině. Situace je tu určitě trošku jiná než v Austrálii, každopádně požáry v přírodě jasně stoupají s horšícím se suchem.

V roce 2003 například musela být dočasně odstavena mělnická tepelná elektrárna, protože nebyl dostatek vody. Energetika u nás spotřebovává velmi velké množství vody, nad tím musíme také přemýšlet.

31:30 Jaké konkrétní dopady tedy zemědelské sucho bude mít pro mě, jak českého konzumenta? Máme se připravovat na masivní zdražování českých potravin? Nebo že zmizí české brambory z regálů?

Souvislost mezi suchem a úrodou určitě je. Každá plodina je citlivá v různých obdobích svého růstu. Nedokážu úplně odhadnout, co a jak bude zdražovat. Ale samozřejmě sucho v nepravou chvíli může způsobit zdražení určitých potravin. Každopádně těch problémů je tam spousta.

38:00 Jak se díváte na napouštění bazénů?

Záleží místo od místa. Dám příklad: Máte malou vesnici, která je závislá na jednom zdroji vody. Může jí o studnu, o vrt. V okamžiku, kdy začnete napouštět bazén, může dojít k tomu, že vezmete tlak z celého vodovodu a někoho omezíte. Tím, že napouštíte bazén, můžete někomu vzít vodu úplně. Jsou lokality, kde zákaz napouštění bazénů má jasný smysl.

45:00 Jak bude Česko vypadat o 10 let, pokud se nám nepodaří najít funkční systém, kterým proti suchu bojovat? A za 20, 50?

Měli bychom se vyvarovat tomu, že nebudeme hledět na změny. Není to jen o tom, mít jednu nádrž, která bude zásobovat všechny. Musíme být schopní nahradit zdroje jeden za druhý, krajina by také měla být taková, že bude schopná zadržet více vody.

Bylo by dobré koukat aspoň 20 let dopředu a říct si, kolik budeme v té době potřebovat vody. Na to bychom se měli soustředit. To platí jak pro zásobárny vody, tak pro krajinu. Je potřeba hledat zdroje, jak snížit celkovou spotřebu vody.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované