Hlavní obsah

Huawei jde do Evropy. Ve Francii postaví svoji první evropskou továrnu

Foto: AP

Ilustrační fotografie.

Reklama

28. 2. 2020 5:33

Čínská společnost Huawei vybuduje svou první evropskou továrnu ve Francii. V první fázi do výstavby závodu na základnové stanice pro přenos mobilního signálu investuje 200 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. Vznikne tam 500 pracovních míst, informoval předseda správní rady firmy Liang Chua.

Článek

Čínského technologického giganta obviňuje Washington z krádeží technologií a možné špionáže pro Peking a varuje před ním své spojence. O tom, zda firmě povolit účast na výstavbě infrastruktury pro mobilní sítě páté generace (5G), se proto diskutuje v řadě evropských zemí. Omezený podíl na tvorbě nejmodernější komunikační infrastruktury firmě umožní Velká Británie. Vyloučena z výstavby 5G není společnost Huawei ani v Německu, a to navzdory varování německých tajných služeb.

„Nový závod bude zásobovat celý evropský trh, ne pouze Francii,“ uvedl na tiskové konferenci Liang Chua.

Síť 5G mimo jiné slibuje mobilním uživatelů vyšší rychlost. Měla by také přinést vyšší spolehlivost, lepší pokrytí a zvýšení efektivity signálu, což je důležité pro rozvoj nových automatizačních systémů, lékařského monitorování či autonomních vozů.

Podle agentury Reuters není jasné, zda projekt schvaluje francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten sice láká zahraniční investory, ale zároveň varoval před čínskými zásahy do ekonomiky Evropské unie. „Nejedná se o nadbíhání,“ konstatoval Liang Chua ke vztahu čínské skupiny k francouzské vládě.

Francie s budováním sítí 5G teprve začíná a zatím si nevybrala dodavatele. Macronova vláda už ale v podstatě uvedla, že by upřednostnila finskou Nokiu či švédský Ericsson, ale že šanci dostane i Huawei.

Čínský technologický gigant je největším výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Obvinění ze strany Washingtonu odmítá.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované