Hlavní obsah

Když se pod náporem bouře láme jeřáb. Hurikán Dorian dorazil do Kanady a pustoší pobřeží

Silný hurikán zničil v kanadském městě Halifax vysoký jeřáb. Hurikán Dorian dorazil na sever amerického kontinentu.Video: Jan Marek, Twitter, AP

 

Reklama

8. 9. 2019 7:25

Hurikán Dorian, který před několik dny zpustošil Bahamy, dorazil v sobotu v noci místního času (nad ránem SELČ) ke břehům Kanady. Přinesl s sebou intenzivní srážky a silný vítr o rychlosti až 160 kilometrů za hodinu, který v provincii Nové Skotsko způsobil výpadek dodávek elektrické energie pro 300 tisíc lidí. Dnes o tom informovala agentura AP.

Článek

Ve čtyřsettisícovém městě Halifax převrátil vichr stavební jeřáb na rozestavěnou budovu a na několika místech vyvrátil stromy. Úřady zatím neevidují žádné zraněné. Nabádají obyvatele, aby zajistili své příbytky, a majitele obchodů, aby zavřeli dříve a uchýlili se do bezpečí. Některé budovy ve městě byly evakuovány. Vzhledem k intenzitě srážek se očekávají záplavy.

Dorian na Bahamách srovnal se zemí rozsáhlé území a vyžádal si nejméně 43 obětí. Stovky, možná tisíce lidí se stále pohřešují.

V pátek se hurikán přesunul nad Severní a Jižní Karolínu, kde zeslábl na nejnižší první stupeň pětimístné stupnice. Kvůli hurikánu se ocitlo bez dodávek elektrické energie přes 330 tisíc domácností a podniků.

Řádění hurikánu Dorian v Kanadě.Video: Reuters

Úřady v těchto státech nařídily evakuaci více než 900 tisíc lidí. Bouře způsobila záplavy a podle AP i smrt nejméně dvou lidí.

Později Dorian zamířil na severovýchod a nad oceánem zesílil na druhý stupeň. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nyní bouři označuje jako posttropický cyklón.

Reklama

Související témata:

Doporučované