Hlavní obsah

Hypoteční trh zamrznul. V lednu si lidé sjednali nejméně úvěrů za posledních pět let

Úrokové sazby hypoték nadále rostly. Hranice tří procent odradila klienty od investice do vlastního. (Video: Karolína Štuková)

20. 2. 2019 10:44

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu dále stoupla na 3 procenta z prosincových 2,91 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

Článek

Do bank si letos v lednu proto pro hypotéku přišlo 4764 klientů. Což je skoro o dva tisíce míň než v prosinci. Klesalo i množství peněz, které si půjčili. V lednu si lidé na bydlení vzali úvěr bezmála 11 miliard korun. Proti stejnému měsíci v roce 2017 je to ale o 5,5 miliardy míň.

Za snižováním počtu klientů stojí hlavně rostoucí úroky. Zatímco na minimu byla úroková sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta, loni v lednu vzrostla už na 2,28 procenta a na začátku letošního roku vyšplhala už ke 3 procentům.

„V letošním lednu hypoteční trh téměř zamrzl. Bylo sjednáno nejméně úvěrů za posledních pět let. Jediné rostoucí veličiny v lednové statistice Hypoindexu jsou průměrná výše úvěru z důvodu nadále rostoucích cen nemovitostí a průměrná úroková sazba,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Objemy byly nižší naposledy v únoru 2014 a počty v lednu 2014.

Poplatky za předčasné splacení hypotéky výrazně klesnou

Hypotéky by podle něj nyní nemusely zdražovat tak rychlým tempem jako doposud. Česká národní banka na svých posledních dvou zasedáních nechala úrokové sazby beze změny. Odborníci odhadují, že ČNB letos zvýší úrokové sazby jen dvakrát. Loni centrální banka přistoupila na zvýšení sazeb celkem pětkrát.

„Objem nových hypoték významně klesl ze dvou důvodů. Stále doznívá efekt předzásobení, kterého jsme byli svědky ve čtvrtém kvartále loňského roku, kdy bylo na trhu naopak velmi živo a trh se na nějakou dobu vyčerpal. Za druhé, začátek roku není sezonou hypoték, i v minulých letech byla poptávka spíše nižší. V součtu tyto okolnosti přispěly k extrémně nízkým výsledkům,“ řekl ČTK ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Trh se podle něj nejspíše začne zvedat s příchodem jara.

Od října spousta klientů vyčkávalo v naději, že ceny nemovitostí začnou klesat, upozornil ředitel realitní kanceláře Bidli Ondřej Mašín. To se podle něj ovšem ve většině republiky neděje. Hodně klientů, jejichž příjem nedosahuje potřebné výše, tak v tuto chvíli preferuje nájem, dodal.

Reklama

Doporučené