Hlavní obsah

Hypotéka na „maringotku“. Mobilní domy zažívají v Česku rozkvět. Kvůli drahým bytům

Roste zájem o mobilní domy.Video: Petr Švihel

 

Reklama

29. 8. 2019 9:00

Prodejci hlásí rostoucí zájem o takzvané mobilní domy. Plně vybavené se prodávají zhruba za milion korun, podobně velký byt vyjde ve velkých městech na dvojnásobek i více.

Článek

Osada na Kolínsku tento týden zažila neobvyklou akci. Řada obyvatel si vzala dokonce volno v práci, jenom aby mohla na vlastní oči vidět, jak novým sousedům dovezou na pozemek sestavený domeček.

Je to ve skutečnosti mobilní dům o rozměrech 12×4 metry, který váží zhruba deset tun. Je už plně vybavený. Okny je vidět gauč, domek má klimatizaci, kuchyň s myčkou a koupelnu s pračkou.

„V horizontu tří let bychom se do domu chtěli nastálo nastěhovat, ale i teď bychom chtěli dům co nejvíce využívat,“ říká majitel Petr Prokeš.

Na mobilním domě se mu líbilo, že je to rychlé řešení. „Dům máme za pár měsíců a je maximálně vybavený,“ pochvaluje si.

Zájem o podobné mobilní domy v Česku podle oslovených prodejců roste. A nejčastější hnací silou podle nich je rostoucí cena bytů.

„Spousta lidí teď nedosáhne na hypotéky, byty jsou strašně drahé,“ říká Monika Věchtíková ze společnosti Lavaro House, která prodává mobilní domy ve Vestci u Prahy.

Domy jsou podle ní zajímavou alternativou pro mladé i starší páry. „Zájem roste za poslední dva roky zhruba dvojnásobně,“ odhaduje Věchtíková.

A trend potvrzuje i Zdeněk Spáčil, majitel společnosti Marvel, která mobilní domy prodává v Rožnově pod Radhoštěm a u Kolína.

„Klasické bydlení je stále méně dostupné a i ti, co by na něj měli, tak uvažují ekonomicky a volí dostupnější formu,“ říká Spáčil. Zatímco před čtyřmi lety se prodeje pohybovaly za rok v řádech jednotek, letos už jsou to desítky prodaných kusů.

Na zájem o mobilní domy reagují i banky. „Dostáváme se do situace, kdy už větší polovina bank na financování mobilních domů reaguje a umí je zafinancovat. Podmínkou je ale zapsatelnost do katastru nemovitostí,“ říká Libor Ostatek, expert na hypotéky a ředitel společnosti Golem finance.

Zápis do katastru ale může být problém, protože mobilní domy nepodléhají kolaudaci a nedostávají číslo popisné. A jednou z podmínek pro zápis je, aby budovy byly spojeny se zemí pevným základem.

A právě na domy, které nejsou evidované v katastru nemovitostí, začala nově dávat hypotéky Hypoteční banka.

„Evidujeme zvýšený zájem našich klientů o toto bydlení, proto jsme se rozhodli tuto nabídku připravit,“ říká Patrik Madle, zastupující mluvčí Hypoteční banky. Po pár dnech od spuštění této možnosti banka eviduje desítky žádostí.

Reklama

Doporučované