Hlavní obsah

Rusové nás už jednou rozložili. Kvůli radaru, říká diplomat Kolář

S Petrem Kolářem o ruské propagandě

 

Reklama

22. 1. 2017 16:49

I my se snažíme ovlivňovat volby v Rusku, aby byly alespoň férové, říká v rozhovoru pro Seznam bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

Článek

Ruská dezinformační kampaň se v Česku poprvé výrazně projevila zhruba před deseti lety, v době debat o stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech, tvrdí diplomat Petr Kolář, v té době český velvyslanec ve Washingtonu.

„Sám jsem byl konfrontován s velmi efektivní ruskou dezinformační kampaní opřenou o mnoho užitečných idiotů. Nechce se mi ten leninský výraz používat, ale je to terminus technicus," říká Kolář.

Konkrétnější být nechce, je ale přesvědčen, že v odporu proti radaru, s nímž podle průzkumů nesouhlasila většina veřejnosti, hrála svou roli podpora Ruska.

„Vím o tom své, nicméně nemohu to tady dokládat, ale rozhodně tam byly peníze z Východu. Rozhodně tam byly i konkrétní osoby napojené na Rusko. Jejich zájem rozložit nás na radaru se jim dokonale povedl," říká Kolář.

O stavbě radaru v Brdech vyjednávala téměř tři roky administrativa republikánského prezidenta George W. Bushe s vládou premiéra Mirka Topolánka. Byly podepsány příslušné smlouvy, v březnu 2009, týden před svým pádem, ale Topolánkova vláda stáhla smlouvy ze Sněmovny, protože neměla dost hlasů pro jejich schválení. Proti byla především nejsilnější opoziční strana - sociální demokracie, jejíž předseda Jiří Paroubek na začátku vyjednávání stavbu radaru opatrně podpořil.

Projekt radaru nakonec ukončil v září 2009 tehdejší nový americký prezident Barack Obama, když rozhodnutí zatelefonoval uprostřed noci premiéru úřednické vlády Janu Fischerovi.

I my se snažíme ovlivňovat volby v Rusku

Petr Kolář, který v letech 2010 - 2013 působil jako český velvyslanec v Moskvě, nicméně připouští, že snaha ovlivňovat veřejné mínění a výsledky voleb nejsou jen ruskou specialitou.

„Vždycky se snažíme, aby volby třeba v Rusku byly minimálně férové. My to děláme trošku jinak. Pracujeme s demokraty a s těmi, kteří jsou těmi takzvanými zapadniky, o nichž se pak v Rusku píše jako o agentech Západu a zrádcích Ruska," říká Kolář.

A svůj smysl podle Koláře má i nové Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které funguje od ledna pod Ministerstvem vnitra: „Je to jeden z pokusů, jak to dělat. Ono na to neexistuje nějaké stoprocentní řešení. Myslím, že každá dobře míněná snaha na dezinformační kampaň upozorňovat by měla být vítaná," tvrdí Kolář.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované