Hlavní obsah
Online

Změníme výpočet PSA, oznámil Blatný. R je nyní 1,25

Tisková konference ministra zdravotnictví (Video: ČTK)

 

Reklama

23. 12. 2020 7:17
aktualizováno • 23. 12. 2020 15:41

Vývoj situace v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Od 27. prosince přechází celé Česko do stupně 5 protiepidemického systému PES. Vláda dnes schválila také prodloužení nouzového stavu do 22. ledna.

- Od 4. ledna se do škol vrátí pouze žáci 1. a 2. tříd, ostatní budou pokračovat v distanční výuce. Výjimka platí i pro všechny žáky speciálních škol.

- Výpočet skóre PES se změní. Zohlední se i vytíženost nemocnic a budou se rozlišovat klinické indikované testy a preventivní plošné testování.

- Epidemický index PES, podle kterého se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, stoupl k dnešku ze 76 na 81 bodů. Důvodem nárůstu je zvýšený podíl pozitivních testů na nový typ koronaviru - z přibližně 31 900 úterních testů bylo pozitivních skoro 34 procent.

- Za úterý v Česku přibylo celkem 10 821 nakažených, což je nejvíce od 6. listopadu. Před týdnem to bylo 7906.

 • Od neděle se zavřou i výstavy, které měly dosud výjimku

  Od neděle 27. prosince přestane spolu s přechodem země do pátého stupně protiepidemického systému PES platit výjimka pro pět výstav, kam dosud mohli návštěvníci. I tyto výstavy tak budou pro veřejnost zavřené, informovalo dnes ministerstvo kultury na twitteru. Ostatní galerie a muzea musela uzavřít už minulý týden podle současného čtvrtého stupně protikoronavirových opatření.

  Navštívit je dosud možné výstavu Rembrandtových děl v Národní galerii Praha (NGP), výstavu Sluneční králové v Národním muzeu a mezinárodní filatelistickou výstavu taktéž v Národním muzeu. Ministerstvo kultury se zaručilo také za výstavu o Janu Amosi Komenském na Pražském hradě a za výstavu středověkých děl v Západočeské galerii v Plzni.

 • Návštěvy do domovů pro seniory mohou, potvrdil ministr Blatný

  Návštěvy domovů seniorů budou i nadále možné, potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Za poměrně přísných opatření, která mají zamezit zavlečení nemoci, je možno pokračovat v návštěvách,“ uvedl na úterní tiskové konferenci k zhodnocení pandemie.

  Půjde o stejné podmínky, na které jsou návštěvníci zvyklí z posledních týdnů – jde především o negativní test na covid, který není starší než 48 hodin.

  Ministr Blatný také uvedl, že budou moci klienti domovů pro seniory vycházet ze zařízení. Ovšem musí počítat s následnou izolací. „S tím, že pokud senior opustí domov pro seniory, tak bude následně izolovaný a bude mu dvakrát provedený test,“ vysvětloval ministr zdravotnictví.

  Hlavní hygienička Jarmila Rážová doplnila, že doporučované jsou i respirátory.

 • Od ledna se upraví výpočet rizika v systému PES

  Metodika, kterou se propočítává míra rizika na stobodové škále protiepidemického systému, se od ledna upraví. Nově bude více reflektovat i vytížení nemocnic a plošné testování.

  Na úterní tiskové konferenci o tom hovořil jak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), tak i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, podle kterého je třeba zohlednit a rozlišovat klinické indikované testy a preventivní plošné testování.

  Seznam Zprávy se už dříve doptávaly i jednotlivých ředitelů nemocnic, jak vnímají myšlenku, že by mimořádná opatření zohledňovala zátěž nemocnic. Většina oslovených to vnímala negativně a přirovnávali to k brzdění až ve chvíli, kdy auto už bourá.

 • Víc než 7000 lidí s covidem v nemocnicích by byl problém

  „Kdybychom nezasáhli, tak bude koncem roku v nemocnicích denně až 7000 osob s covidem a nově diagnostikovaných by denně mohlo být 15 tisíc. To (druhé) číslo by samo o sobě nemuselo být zásadním problémem - daří se nám vychytávat nakažené. Problém by byl, kdybychom v nemocnicích měli víc než 7000 osob. To by znamenalo, že se nemocniční systém dostává do potíží,“ vysvětlil ministr Blatný, proč je třeba přejít do pátého stupně a jaké situaci se tím vláda snaží předejít.

  Ve středu bylo na lůžkách 4782 pacientů s covidem.

 • R je 1,25

  Reprodukční číslo je nyní 1,25. Uvedl to šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na tiskové konferenci k vývoji epidemie.

  „Nedá se vyloučit, že do konce roku bude na lůžkách až sedm tisíc pacientů,“ prohlásil Dušek. Zatím je to ale v možnostech akutní lůžkové péče v Česku, dodal.

 • Česko dojednalo o 50 tisíc vakcín navíc

  Česko si v úterý vyjednalo navýšení dodávek vakcín proti covidu-19 o dalších 50 000. Celkem by do ČR mělo v lednu dorazit zhruba 320 000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která má zatím jako jediná registraci v EU. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

  První dodávka asi 9750 dávek, která by měla dorazit 26. prosince, bude podle Blatného využita během následujících tří dnů. Očkování dostanou zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Další dodávka o velikosti asi 20 000 dávek se čeká před koncem roku a pak budou dodávky podle ministra pokračovat v týdenních intervalech.

 • Chystá se program kompenzací pro všechny zasažené provozy

  Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Měl by fungovat na principu nedávno schváleného dotačního titulu Covid Gastro. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Úřad bude na programu pracovat celý následující týden, Havlíček ho předloží na dalším jednání vlády, dodal.

  Stravovací zařízení by měla mít podle projektu Covid Gastro nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka za každý den uzavření. Obdobná metodika by měla být použita i pro další zasažené obory, které musely kvůli vládním opatřením v boji proti koronaviru uzavřít provoz.

  „Myslíme si, že tím srovnáváme prostředí, a na žádosti podnikatelů, kteří chtěli, aby byly podmínky férové pro všechny, se domníváme, že jsme připravili dobré řešení,“ řekl Havlíček.

 • Upřesnění: Co bude nadále k dostání v supermarketech

  Co bude možné od 27. prosince v pátém stupni nakoupit v obchodech včetně supermarketů? Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) to budou potraviny, pohonné hmoty, kosmetika, hygienické zboží, léky, krmiva pro zvířata.

  Platí základní pravidlo, že co si koupíte v malých obchodech, bude k dostání i v supermarketech.

  Otevřené budou moci být lékárny, zverimex, automobilové myčky, optiky a květinářství. Stejně tak i výdejny zásilek. Prodávat se nebudou smět například hračky, koberce nebo nábytek.

  „Zbytek bude možné pořídit například prostřednictvím internetu,“ dodal Karel Havlíček.

 • Podnikatelům stát uhradí celé komerční nájmy

  Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu. Nyní mohli podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními žádat o příspěvek 50 procent na nájem. Zároveň by měl být program upraven tak, aby z něho už nebyly vyloučeny spřízněné osoby, uvedl ministr obchodu Karel Havlíček.

 • Lyžařské vleky se opět zastaví

  Od neděle 27. prosince zastaví provoz i lyžařské vleky. Poprvé se přitom mohly rozjet až v pátek 18. prosince. Už nyní se ale na horách není možné ubytovat, občerstvení si návštěvníci mohou kupovat jen u výdejových okének. Lyžaři musejí u pokladen a před turnikety počítat s koridory usměrňujícími počty lidí.

 • V obchodech zakoupíte jen základní zboží

  Novinkou pro obchody po přechodu do pátého stupně bude, že mohou nabízet jen základní k životu nutné potřeby, to znamená především jídlo nebo drogistické zboží. Tedy oblečení, hračky, dekorace a další věci, které by nyní obchody rády nabízely ve slevách, budou v regálech obehnaných páskou. A to proto, aby nebyli malí uzavření prodejci znevýhodněni.

  Podle ministra obchodu Karla Havlíčka platí základní pravidlo: V supermarketech bude možné prodávat vše, co bude možné zakoupit i v malých obchodech.

 • Pro Silvestr žádná výjimka, zákaz vycházení mezi 21:00 a 5:00 platí

  Ministr Blatný uvedl, že se vláda rozhodla neukládat výjimku pro silvestrovské oslavy. Policie ale podle něj nechystá žádné speciální kontroly.

  „Já především apeluju na to, abychom si všichni uvědomili, že je to kvůli zdraví nás všech. Kontroly budou standardní. Myslím si, že je policie schopná je zařídit a není nutné zavádět nějaká speciální represivní opatření. Bude to kontrolováno standardně, žádné speciální akce nikdo nechystá,“ uvedl.

 • Stupeň 5 minimálně do 10. ledna

  „Do 10. ledna žádné změny nepředpokládám. Chceme dát jasně najevo, že TEĎ chceme zatáhnout za brzdu a TEĎ udělat všechno pro to, aby došlo k poklesu,“ uvedl Blatný.

 • Na Štědrý den bude otevřeno do 12 hodin, ani v neděli se obchody nezavřou

  Podle ministra zdravotnictví Blatného (za ANO) byla udělena výjimka pro otevírací dobu obchodů na Štědrý den – kdy mohou být v provozu do 12 hodin, tak, jak jsou lidé zvyklí z posledních let.

  Další změnou je, že v neděli i v pátém stupni budou moci být otevřené obchody, které nabízejí převážně základní potřeby jako jídlo. Dříve přitom bylo podle systému PES v pátém stupni nutné v neděli obchody zavírat.

 • Stupeň 5 začne platit 27. prosince

  „Od 27. prosince bude v celém Česku platit stupeň 5 PES. Týká se to jak maloobchodu, tak služeb, tak změny zákazu vycházení od 21:00 do 5:00. Nebyly uvedeny žádné výjimky a prosíme občany, aby Silvestr oslavili společně v rodinném kruhu,“ oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 • Většina českých kamionů se do Štědrého dne z Británie nevrátí

  Větší část českých kamionů, které uvázly ve Velké Británii po uzavření hranic, se zřejmě nestihne vrátit do Česka do Štědrého dne. Sdružení autodopravců Česmad Bohemia se pro řidiče snaží vyjednat výjimku z pravidel dob řízení a odpočinku a rovněž ze zákazů jízd, aby se jejich přesun maximálně urychlil.

  V těchto hodinách by již mělo začít testování řidičů, protože bez negativních testů nikoho nepustí. „To samozřejmě bude nějakou dobu trvat. A než se rozjedou tisíce kamionů, tak také. Ani trajekty to nestihnou najednou převézt, takže naděje na Vánoce doma je spíš teoretická a určitě to všichni nestihnou,“ řekl mluvčí Česmadu Martin Felix.

  Na hranicích s Velkou Británií z obou stran uvázly stovky českých kamionů. Hranice uzavřela Francie a další státy po tomto víkendu, kdy se na Britských ostrovech začala nekontrolovaně šířit nová mutace koronaviru. Ta je údajně až 70krát nakažlivější než jiné varianty.

 • Česko obnovuje letecký provoz s Británií

  O obnovení leteckých spojů z Británie informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při nástupu do letadla musejí mít lidé negativní PCR nebo antigenní test. Po příletu je čeká domácí karanténa a druhý test nejdříve po pěti dnech. „Platí to pouze pro občany ČR a rezidenty, tj. občany jiných států EU s dlouhodobým pobytem v ČR. Na turisty se to nevztahuje,“ upřesnil ministr na twitteru.

  O zákazu letů z Británie rozhodlo Česko v reakci na rozšíření nové mutace koronaviru zejména na jihovýchodě Anglie.

Sdílejte článek

Další články