Hlavní obsah

Jaderní vědci posunuli odpočet soudného dne, konec světa je nejblíž za 64 let

Svět je po Trumpově inauguraci méně bezpečný, varují američtí vědci.

 

Reklama

27. 1. 2017 12:19

Američtí jaderní vědci se rozhodli posunout symbolické odpočítávání času, který zbývá do soudného dne.

Článek

Nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, jeho podpora atomových zbraní a odmítání teorií o klimatických změnách. To jsou hlavní důvody, proč američtí jaderní vědci po dvou letech opět hýbli s ručičkami symbolických hodin, ukazujících, jak blízko je lidstvo ke zničení planety.

Bulletin amerických jaderných vědců varoval, že svět je po Trumpově inauguraci méně bezpečný. Vědci, mezi nimiž je i 15 laureátů Nobelovy ceny, posunuli symbolické hodiny na 11 hodin 57 minut a 30 vteřin. Do dvanácté tak zbývají pouhé dvě a půl minuty.

V sedmdesátileté historii těchto hodin se ručičky podobně přiblížily dvanácté jen jednou – v roce 1953. Poté, co byla úspěšně vyzkoušena vodíková bomba.

V minulosti se hodiny posouvaly kvůli mezinárodním dohodám, testování zbraní, ozbrojeným konfliktům. Tentokrát se posunuly kvůli výrokům jediné osoby. Donald Trump tak ovlivňuje nejen dění na světových trzích, ale i uvažování vědců. Ti při posouvání hodin vzali v potaz i sílící nacionalismus nebo fakt, že lidé stále častěji ignorují vědecké poznatky.

Hodiny soudného dne začali američtí vědci používat v roce 1947. Výchozí pozice jejich ručiček byla sedm minut do dvanácté. Nejblíž se posunuly po zmiňovaném testu vodíkové bomby. Naopak nejdále od dvanácté se ocitly v roce 1991 - s koncem studené války.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Konec světa

Doporučované