Hlavní obsah

Jak se Miloš Zeman mýlil v Trumpovi. A Biden už to nespraví

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Miloš Zeman se bude muset spokojit s potřesením nejmocnější rukou světa na summitu NATO v Bruselu v roce 2018.

Reklama

11. 11. 2020 12:30
Článek

Miloš Zeman by mohl napsat pokračování své knihy Jak jsem se mýlil v politice. Jeho přání, že ho Donald Trump přijme jako svého věrného partnera v Bílém domě, se mu už nesplní.

Přitom se tolik těšil, když byl Trump v roce 2016 zvolen: „Mám velikou radost z výsledku amerických voleb a rád bych poblahopřál Donaldu Trumpovi,“ prohlásil Zeman. A dodal: „Jak víte, vyjádřil jsem jako jeden z mála evropských politiků veřejnou podporu tomuto kandidátovi. Vážím si jeho způsobu vystupování - mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně.“

Oplátkou očekával, že již brzy dostane pozvánku do Washingtonu. „Jenže nic takového se nestalo, Zeman se toho kvůli své podlézavosti k Číně a Rusku nedočkal,“ říká reportérka Lucie Stuchlíková. Letos už zklamaný Zeman americké volby raději nijak nekomentoval a zůstal jen u formální písemné gratulace vítězi Joeu Bidenovi.

Stejně jako prezident Zeman se v Trumpovi zhlédl i český premiér Andrej Babiš. „On je podnikatel, já jsem podnikatel, on měl za manželku Češku, já mám za manželku Češku,“ říká s oblibou Babiš a na sociálních sítích se ukazuje v okopírované Trumpově červené čepici. Ačkoli náš premiér má více společného právě s odcházejícím Trumpem, minimálně jednu zajímavou konexi má i na Bidena - oběma pomohl k jejich funkcím stejný muž, poradce Alexander Braun.

Trumpova prohra trápí více českých politiků – litují ho například oba Václavové Klausové („Svět ztrácí v Trumpovi jedinečnou šanci!“) nebo Tomio Okamura („Tyto volby ukázaly velké znevěrohodnění demokracie.“). „A právě tito politici teď Trumpovu prohru používají jako varování před zavedením možnosti korespondenční volby v Česku, kterou prosazují Piráti a TOP 09,“ říká Václav Dolejší.

A co vlastně reálně znamená nástup demokrata Bidena pro česko-americké vztahy? Kromě dob, kdy byl pro Američany hvězdou prezident Václav Havel, byly vztahy mezi oběma zeměmi vždy nejtěsnější, když se řešilo nějaké pro Američany důležité téma. Ať už to byly bezpečnostní otázky, radar v Brdech nebo stavba nového reaktoru v Dukovanech. A právě ta by se měla rozhodovat v příštích letech. „Ve srovnání s Trumpem se jistě změní styl jednání, ale Američané prostě budou opět hájit své zájmy a lobbovat za své firmy, jako tomu bylo v minulosti,“ uzavírají oba političtí reportéři.

Za jakým prezidentem by jeli do Bílého domu Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková? Kdo v Česku nosí stejnou kravatu jako Joe Biden? A jaký zážitek spojuje Moniku Babišovou a Melanii Trumpovou? Dozvíte se v aktuální epizodě podcastu Vlevo dole. Pusťte si ji v přehrávači nad textem.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího (@VacDol) a Lucie Stuchlíkové (@StuchlikovLucie), politických reportérů Seznam Zpráv, o české politice nejen vlevo dole, ale také vpravo nahoře. A občas i uprostřed, ale hlavně s nadhledem.

Politické kauzy, problémy tradičních stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Každou středu na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Kompletní archiv Vlevo dole najdete tady, další podcasty a audia Seznam Zpráv tady. Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Svoje podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@firma.seznam.cz.

O Vlevo dole tweetujte a pište na sociálních sítích pod hashtagem #Vlevodole.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené