Hlavní obsah

Jak se počítají čísla ke koronaviru na homepage Seznam.cz

Foto: Profimedia.cz

Proč nezobrazujeme počet očkovaných? A proč denní přírůstek na portálu Seznam.cz nesedí s webem Ministerstva zdravotnictví?

Reklama

Přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy k přehledovým číslům informujícím o nákaze covidu-19, která uvádíme na titulní stránce portálu Seznam.cz.

Článek

Podkladová data pro všechna čísla v boxu s označením"Koronavirus" na domovské stránce Seznam.cz se přebírají z oficiálních statistik Ministerstva zdravotnictví České republiky. Denní rozdíly se pak počítají automaticky (ministerstvo pro většinu údajů mezidenní změnu neudává).

Odkud tato čísla bere ministerstvo zdravotnictví?

Ve zkratce je sbírá od jednotlivých hygienických stanic, nemocnic a pověřených laboratoří. Po jejich agregaci je pak jednou denně (zhruba v 08:00) aktualizuje. Více se dozvíte přímo na stránkách MZČR:

Denní přírůstek úmrtí za včerejšek na Seznamu nesedí s webem MZČR

Ano, denní přírůstek na webu Seznam.cz je absolutní změna za poslední den, kdežto MZČR udává, kolik lidí zemřelo za daný kalendářní den, a to se aktualizuje opakovaně i několik dní nazpět. Data z hygienických stanic chodí většinou se zpožděním, proto se do tabulek doplňují zpětně. Číslo na Seznamu však udává, kolik případů celkem přidalo MZČR do svých statistik za uplynulý den.

Proč nezobrazujete počet očkovaných?

Ministerstvo zdravotnictví začalo počet očkovaných vykazovat tento týden a plánuje jej vykazovat jednou týdně. V blízké době ho tedy začleníme i mezi zobrazované údaje na webu Seznam.cz.

Zdá se, jako by počet potvrzených případů v sobě započítával někoho víckrát a číslo se uměle navyšuje. Když se sečtou některá čísla, dají dohromady denní přírůstek

Toto tvrzení je hoax, který se rozšířil po sociálních sítích. Je pouze pravda, že platí rovnice:

[Počet potvrzených případů] = [Počet aktivních případů] + [Počet zotavených] + [Počet zemřelých].

Ale to v žádném případě neznamená, že by se některé případy započítavaly do statistik dvakrát nebo byl zobrazovaný denní přírůstek špatně. Stačí jen pochopit, co daná čísla reprezentují:

Potvrzené případy = kolik se za celou dobu objevilo případů covid-19

Aktivní případy - kolik je nemocných lidí s pozitivním testem právě teď

Počet zotavených - kolik pacientů s nákazou se úspěšně zotavilo

Úmrtí s nákazou - kolik zemřelo lidí s potvrzenou nákazou koronaviru

Je proto logické, že celkový počet nakažených je součtem aktuálně pozitivních, uzdravených a zemřelých.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené