Hlavní obsah

Jak vyprodukovat jen 5 kilogramů odpadu ročně? Ruská rodina našla návod

Svět bez obalu z 3. 11. 2019: Jak to udělat, abyste vyprodukovali za rok pouze 5 kilogramů odpadu? Návod našla ruská rodina. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

8. 11. 2019 5:00

Anna Kondratěvová je ruská aktivistka a ochránkyně životního prostředí, která žije ve městě Perm. Ona a její manžel dělají vše proto, aby minimalizovali svůj vliv na planetu Zemi.

Článek

Průměrný ruský občan vytvoří podle dostupných dat zhruba 250 kilogramů ročně. A to bez toho, aniž by se pokusil alespoň část recyklovat.

Anna Kondratěvová to s rodinou chtěla dělat jinak. „Tento rok skončíme asi s pěti kilogramy odpadu,“ tvrdí. „To je zbytek, který už nedokážeme recyklovat nebo vrátit do kompostu.“

Aktivistka a ochránkyně životního prostředí tvrdí, že klíčové není ani tak samotné třídění odpadu, jako spíše snaha vyhnout se už na začátku vytváření zbytečného odpadu. „Nejprve a především musíte celkově snížit svou spotřebu a nahradit vše, co je možné, znovupoužitelnými alternativami. Posledním krokem je nalezení nějakého využití pro organický odpad. Můžete ho přeměnit na kompost. Ale jsou i jiné cesty,“ říká.

Mladá žena si uvědomuje, že individuální snaha problém s odpadem v Rusku nevyřeší. „Potřebujeme opravdové změny v komerční sféře. A musí se na tom podílet i vláda. Ale přinejmenším se musíme snažit, aby se věci – ať už výběrem při nakupování, nebo kvůli našemu chování – nezhoršovaly. A musíme tyto věci říkat nahlas, aby si vláda a soukromý sektor uvědomily, že chceme změnu.“

Podrobnosti v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete tu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené