Hlavní obsah

Je to šlendrián, řekl Babiš k Arenbergerovi. S prezidentem ministra neřešil

Foto: vlada.cz

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger a premiér Andrej Babiš.

Reklama

20. 5. 9:13

Premiér Andrej Babiš řekl, že pokud bude mít ministr zdravotnictví všechny dokumenty v pořádku, nevidí důvod k odvolání. Řekl to při návštěvě Lysé nad Labem. S prezidentem prý včera případné odvolání ministra neřešil.

Článek

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) čelí v posledních dnech několika skandálům, na které upozornily Televize Seznam a Seznam Zprávy. Premiér Andrej Babiš se ve středu nečekaně sešel na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Podle premiéra řešili návštěvu srbského prezidenta nebo téma očkování. Kauzy ministra zdravotnictví a jeho případné odvolání se podle Babiše na Hradě neřešily.

„Pan Arenberger ode mě dostal dopis, zítra mi přinese všechny papíry. Samozřejmě je to šlendrián, nevím kdo mu radí, koho má jako daňového poradce. Měl by mu dát výpověď, protože musel dobře vědět, že když jde do vlády, tak to novináři vylustrují až po předky. Uvidíme, jestli mě přesvědčí, že má ty papíry v pořádku,“ řekl dnes Babiš na dotaz Seznam Zpráv v Lysé nad Labem.

Seznam Zprávy se zeptaly, zda uvažuje o odvolání ministra Arenbergera. Na to odpověděl premiér stručně: „Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolat. Neznám ty detaily, seznámím se s tím a potom to budu řešit.“

Po odhaleních Televize Seznam a Seznam Zpráv, že Arenberger nepřiznal většinu svého majetku a příjmů, vyšlo najevo další. Vydělával miliony na tom, že pronajímal svoji nemovitost nemocnici na Vinohradech, kterou řídil.

Vinohradská nemocnice si současně pronajímá nemovitost právě od svého bývalého náměstka a ředitele a nyní ministra zdravotnictví. Archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady sídlí v jedné z budov bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku. Celý areál patří právě ministrovi zdravotnictví, který budovu nemocnici pronajal v roce 2013.

Přímo na místě není možné zjistit, že archiv velké pražské nemocnice sídlí právě zde. Na zvoncích a jmenovkách o něm není žádná stopa.

Televize Seznam a Seznam Zprávy si však informaci o sídle archivu potvrdily z registru smluv.

Anketa

Měl by ministr Arenberger odstoupit?
Ano
87 %
Ne
13 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 4941 čtenářů.

Petr Arenberger, který se stal ředitelem nemocnice v roce 2019, na dotaz redakce ve čtvrtek pronájem budovy potvrdil. Prostřednictvím tiskového oddělení ministerstva uvedl, že v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční.

Celkovou sumu nájemného na přímý dotaz nesdělil. Podle několika zdrojů z vinohradské nemocnice se měsíční částka pohybovala kolem 100 tisíc korun. Zhruba takovou výši potvrzuje i kalkulace, která vychází z přepočtu jednotkové ceny na rozlohu dvoupatrové budovy, kde archiv sídlí.

Ze zjištěných údajů o pronájmu plyne, že za posledních pět let ministr Arenberger od nemocnice na nájemném získal kolem šesti milionů korun. Jakou částku mu nemocnice vyplatila předtím, v letech 2013 až 2016, není možné zjistit. Výši nájemného za toto období ministr redakci nesdělil.

Uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně.

Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované