Hlavní obsah

Jeskyně Moravského krasu po dvou zimách znovu zdobí ledouchy

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

21. 1. 23:08

V některých jeskyních Moravského krasu se po dvou teplých zimách znovu vytvořily ledové krápníky, takzvané ledouchy. K vidění jsou například ve Sloupu na Blanensku u vstupu do jeskyní.

Článek

ČTK to dnes řekl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Ledouchy jsou k vidění například ve vstupním portálu Sloupsko-šošůvské jeskyně či jeskyně Kůlka, také například v Lidomorně u Holštejna, v Pekárně či v malých jeskyních u Rudice. U cesty na Skalní mlýn je podle Tůmy k vidění i ledopád. „Poslední dvě zimy byly teplé, ledouchy se v jeskyních neutvořily. Letošní zimu to ale bylo jiné,“ uvedl Tůma.

K vytvoření ledouchu je zapotřebí, aby skalní masiv nejdříve nasákl vodou, která ze skály skapává. Následně musí přijít silný mráz. „Tohle letos bylo splněno,“ uvedl Tůma. Ledouchy jsou i přes metr velké či v podobě obrácené koruny, kdy ledové krápníky vytvoří několik „ostnů“ vedle sebe.

Vzhledem k posledním teplejším dnům ale není jasné, do kdy ledové krápníky v jeskyních vydrží, řada z nich už skončila rozlámaných na zemi. Skalní masiv je ale díky tání opět nasáklý vodou a mělo by ještě mrznout. Je tedy možné, že ledouchy se v jeskyních utvoří znovu.

V Moravském krasu je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. Přístupné jeskyně krasu ročně obvykle navštíví přes 350 000 turistů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované