Hlavní obsah

Jindřich Šídlo: Premiér ve špatný čas na špatném místě

Foto: ČTK, ČTK

Místo ve Sněmovně, kde měl být, vysedával premiér Andrej Babiš na zámku v Lánech.

29. 4. 7:00

Existuje jen jeden důvod, který by omluvil absenci premiéra u zásadního parlamentního jednání. A na ten ani zdaleka nedošlo.

Článek

Některé věci je užitečné připomínat, i když jsou banální. Třeba že vláda se zodpovídá Sněmovně, ne naopak.

A tak když kabinet žádá Sněmovnu o prodloužení stavu nouze, což je v časech míru nejvážnější zásah do občanských svobod, měl by premiér sedět… ano, ve Sněmovně. Vlastně neexistuje vážnější chvíle, kvůli níž musí šéf exekutivy zrušit veškerý svůj program a naplno se věnovat parlamentnímu provozu. I když ho to tam nekonečně nudí. I když všemi poslanci – včetně těch vlastních, těmi možná nejvíc – pohrdá. I když je třeba i upřímně přesvědčen, že by byl užitečnější jinde. (Což by možná i byl.)

V takové chvíli prostě musí premiér s omluvou zrušit i dlouho domluvenou schůzku s prezidentem republiky. A prezident to musí pochopit. Za prvé sám jako někdejší premiér nepochybně ctí Parlament, a navíc má stejně tak prázdný diář, že může předsedu vlády přijmout v jakýkoli jiný den, měsíc i rok.

Takže taková je teorie vycházející z ústavy a dobrých mravů.

Praxe v Česku roku 2020 je pochopitelně poněkud jiná.

Ve chvíli, kdy Sněmovna před osmou večerní na žádost vlády prodloužila nouzový stav do 17. května (tedy na dobu o týden kratší, než premiér chtěl), se dobře naložený Andrej Babiš objevil u vrat lánského zámku, aby do televizních kamer sdělil, že koronavirová krize vůbec nebyla hlavním tématem jeho večerního setkání s prezidentem Zemanem.

Nejvíce času prý věnovali úvahám o pomoci třem malým chlapcům, jejichž náročná léčba spinální muskulární atrofie vyžaduje – zjednodušeně řečeno – flexibilní postup státu a zdravotních pojišťoven. Což je úplnou shodou okolností úplně stejné téma, kterým Andrej Babiš zahajoval v neděli své pravidelné týdenní hlášení na YouTube.

Každý rodič tady nutně pocítí jistý ostych, každý člověk přeje třem chlapcům uzdravení a jejich rodinám štěstí, ale pardon – tohle je v tomto momentu nedůstojná hra na city. Samozřejmě, že má stát pomoci, ale pokud na tom má zájem premiér, stačí jediný telefonát dovnitř státního aparátu. Kvůli tomu opravdu není nutné klábosit v době zásadního parlamentního jednání s prezidentem v Lánech. A důvodem absence předsedy vlády nemůže být ani diskuze na téma dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech, i když to prezidenta a všechny jeho muže jistě enormně zajímá.

Vlastně existuje jedno – jen jedno – téma, které by ospravedlňovalo premiérovu absenci ve Sněmovně. Pokud by s prezidentem projednával jistou záležitost národní bezpečnosti. Úplně přesně záležitost okolí prezidenta, které se stalo celkem jednoznačně zásadní bezpečnostní hrozbou. Po nedělní výpovědi vdovy po zesnulém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi v pořadu ČT 168 hodin o tom už nemůže být pochyb.

Prezident si to pochopitelně nemyslí. Ale proto by mu to premiér – a tady se opět dostáváme do čistě teoretické roviny – měl důrazně připomenout. A třeba podniknout i něco dalšího. To by ovšem musel být silný premiér a ne Andrej Babiš, který přes svou image nelítostného šéfa pojímá premiérskou funkci jako pozici náměstka prezidenta republiky.

Andrej Babiš bude možná muset do Sněmovny se žádostí o prodloužení stavu nouze ještě jednou. Opoziční poslanci – když už si ti koaliční nechají kdykoliv líbit cokoliv – by už neměli dovolit, aby se takové hlasování odehrávalo bez přítomnosti předsedy vlády. Parlamentní mazáci, jichž jsou opoziční lavice plné, dobře vědí, jak na to.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené