Hlavní obsah

„Jistí lidé provedli jistou věc,“ řekla muslimská poslankyně k 11. září. Trump se do ní pustil na Twitteru

Jistí lidé provedli jistou věc. Popis 11. září z úst muslimské poslankyně vyvolal vlnu kritiky. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

14. 4. 2019 14:53

Muslimská demokratická poslankyně Omarová hovořila o právech muslimů v Americe po 11. září. Její výběr slov však vyvolal vlnu kritiky. Republikáni ji kritizují za to, že tuto tragickou událost zlehčuje. Podle demokratů naopak vyjmuli její slova z kontextu. V každém případě nejde o první kontroverzi týkající se této političky.

Článek

Demokratická členka americké Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarová, známá svými kontroverzními výroky, znovu vyvolala vlnu kritiky. Ta se tentokrát týká způsobu, jakým se tato muslimka somálského původu vyjádřila o teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001. Ke kritikům se připojil i prezident Donald Trump.

Omarová ve svém nedávném projevu teroristické útoky, při nichž zahynulo téměř 3000 lidí a k nimž se přihlásila islamistická síť al-Káida, popsala slovy „jistí lidé provedli jistou věc“. Republikáni kongresmanku následně odsoudili, že útoky zlehčuje, demokraté se ale většinou postavili na její obranu s tím, že její slova byla vytržena z kontextu a že Trump záměrně rozdmýchává nenávist proti Omarové a muslimům obecně.

Šéf Bílého domu Donald Trump v pátek na Twitteru zveřejnil videonahrávku, která zachycuje letadla narážející do věží Světového obchodního centra v New Yorku a prchající lidi, společně s projevem Omarové. „Nikdy nezapomeneme!“ zdůraznil Trump ve svém tweetu.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v sobotu Trumpa za použití záběrů kritizovala, zároveň ale naznačila, že Omarová se o útocích vyjádřila neuctivě. „Vzpomínky na 11. září jsou posvátné a musí se k nim přistupovat s úctou,“ prohlásila Pelosiová. „Prezident neměl zneužít bolestné záběry z 11. září k politickému útoku,“ uvedla dále.

„Nekandidovala jsem, abych byla zticha“

Omarová ve svém projevu z 23. března před členy organizace bojující za práva muslimů řekla, že „muslimové jsou nyní v nepříjemném postavení druhořadých občanů“ a že ona sama je z toho unavena. „Jistí lidé provedli jistou věc a my všichni jsme poté začali ztrácet přístup k našim občanským svobodám,“ dodala.

Slova Omarové připoutala pozornost poprvé 9. dubna, kdy projev sdílel republikánský kongresman Dan Crenshaw. Konzervativní média, včetně televize Fox News, pak začala výrok rozebírat do hloubky.

Na kritiky odpověděla 37letá politička, která je první ženou v americkém Kongresu nosící hidžáb, v sobotu sérií tweetů. „Žádný člověk, ať už jakkoli zkorumpovaný, neschopný či zlý, nemůže ohrozit mou neochvějnou lásku k Americe,“ napsala. „Budu dál pokračovat v boji za rovné příležitosti a štěstí všech Američanů,“ uvedla. Podotkla také, že „nekandidovala do Kongresu, aby byla zticha“.

Omarová, která byla po loňských volbách oslavována jako symbol změn, neboť se stala jednou z prvních muslimek zvolených do Kongresu, na sebe rychle upoutala nechtěnou pozornost. Například v lednu prohlásila, že má chuť se smát, když američtí politici vyzdvihují Izrael jako demokracii na Blízkém východě. V únoru pak na adresu americké proizraelské politiky naznačila, že je důsledkem korupce. Zákonodárkyně, kterou kritici obviňují z antisemitismu, se nakonec omluvila. Učinila tak i pod tlakem Pelosiové, která ji veřejně pokárala.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené