Hlavní obsah

Jsou dny, kdy stále nedokážu vyjít z domu. Novinář natočil dokument, jak žije s depresí

(Video: Jindřich Šídlo, Seznam.cz)

23. 6. 2018 15:56

Ve chvíli, kdy skončíte na psychiatrii, jste stigmatizován jako blázen, říká Jeroným Janíček, autor dokumentárního cyklu Život za zdí.

Článek

Poprvé se úzkostné stavy dostavily, když mu bylo osmnáct. Celý život s nimi bojoval, ale ve čtyřiceti Jeronýma Janíčka jeho nemoc téměř přemohla. „Zkrachovalo mi několik projektů, ocitl jsem se v dluhové pasti, přestal jsem komunikovat se světem, z postele jsem prakticky nevylézal, manželce jsem psal dopisy na rozloučenou, chtěl jsem jen umřít,” popisuje ty chvíle dvaačtyřicetiletý publicista a moderátor známý například z Rádia 1.

„Naštěstí mě manželka chytla za flígr a odvezla mě do Národního ústavu duševního zdraví, kde jsem strávil dva měsíce,” říká Janíček. Hospitalizace ho, jak sám říká, zachránila, i když ani dnes ještě není někdy schopen vyjít z domu dojít si nakoupit. Mnoho lidí v jeho situaci se ale obává vyhledat pomoc, třeba kvůli stigmatizaci, s níž je pobyt na psychiatrii spojen. I proto Janíček o své zkušenosti natočil dokumentární cyklus Život za zdí, za nějž mu udělila cenu Česká psychiatrická společnost a který je k vidění na YouTube.

Podívejte se nahoře ve videu na celý rozhovor s Jeronýmem Janíčkem o tom, jak rozeznat příznaky počínajících problémů, o tom, co v takové chvíli dělat, nebo o tom, jak najít správného psychiatra. 

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené