Hlavní obsah

Novoroční projev chystá Kubera, na šéfa Senátu naváže i šéf poslanců

Foto: ČTK

Zhruba desetiminutový projev Jaroslava Kubery bude odvysílán na Nový rok hodinu po poledni.

Reklama

20. 12. 2018 14:09

Předseda Senátu Jaroslav Kubera oznámil, že obnoví tradici novoročních projevů. Druhý nejvýše postavený ústavní činitel nebude jediný, kdo 1. ledna k národu skrze televizní obrazovky promluví. Svůj proslov chystá i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Článek

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se rozhodl přednést jako druhý nejvyšší ústavní činitel novoroční projev. Naváže tak do jisté míry na tradici proslovů, které na Nový rok pronášeli k národu prezidenti. Až Miloš Zeman dal přednost vánočnímu času a vystupuje 26. prosince.

Po Kuberovi naváže i předseda dolní komory parlamentu Radek Vondráček (ANO). „Pro pana předsedu je ctí ujmout se této role spolu s předsedou Senátu panem Jaroslavem Kuberou. Budou tak zastoupeny obě komory zákonodárného sboru České republiky,“ uvedla Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová.

Kuberova kancelář v pondělí oznámila, že zhruba desetiminutový projev Kubery bude odvysílán hodinu po poledni a že se bude týkat společenské a politické atmosféry v Česku. Uvedla také, že Kuberovým cílem je oslovit národ z pozice předsedy zákonodárné komory a také dlouholetého regionálního politika. Kubera byl do letoška mimo jiné dlouholetým teplickým primátorem.

Nabídku k odvysílání projevu z pracovny předsedy horní komory dostaly tři největší televize, tedy Česká televize, Nova a Prima a také Český rozhlas a Česká tisková kancelář jako další veřejnoprávní média. ČTK už s odvysíláním souhlasila.

Tradici novoročních promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. Několik let po druhé světové válce pak na Nový rok se svými promluvami vystupovali předsedové vlád.

K novoročnímu termínu prezidentských projevů se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl v Česku roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus, který v něm na závěr svého druhého funkčního období vyhlásil kontroverzní amnestii.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované