Hlavní obsah

Kanadu zasáhly obří záplavy. V postižených oblastech platí výjimečný stav

Bez komentáře: Na začátku týdne udeřily na západní břeh Kanady a částečně i USA silné bouře, které způsobily silné záplavy a sesuvy půdy. (Video: AP)

 

Reklama

18. 11. 11:35

Kanadská provincie Britská Kolumbie vyhlásila od středy stav nouze kvůli rozsáhlým záplavám, které postihly řadu měst a přinutily k evakuaci tisíce lidí. Kanadská centrální vláda povolala na pomoc do zasažených oblastí armádu.

Článek

Povodně způsobené nebývale silnými dešti ze začátku týdne mají zatím jednu potvrzenou oběť, úřady však varují, že mrtvých bude pravděpodobně více. Nejméně čtyři lidé jsou stále pohřešováni.

V neděli a v pondělí udeřily na západní břeh Kanady a částečně i USA silné bouře, při nichž na některých místech spadlo za den tolik srážek jako obvykle za měsíc. Velké množství vody způsobilo sesuvy půdy a poničilo či zablokovalo řadu silnic.

Podle dvou největších kanadských železničních společností muselo být kvůli záplavám přerušeno spojení s Vancouverem, který je největším kanadským přístavem. Denně jím projde náklad v hodnotě 550 milionů kanadských dolarů (9,7 miliardy korun). Záplavy dočasně zastavily i vývoz pšenice a řepky z Kanady, jež je jedním z největších vývozců obilí na světě.

Někteří zemědělci v oblasti Abbotsfordu, jednoho z nejhůře zasažených kanadských měst, ignorovali nařízení k evakuaci a pokusili se před stoupající vodou zachránit dobytek. Zvířatům nasadili ohlávky a pomocí motorových člunů, kánoí či vodních skútrů se je snažili odvézt do bezpečí.

Premiér Britské Kolumbie John Horgan ve středu řekl, že vyhlásil stav nouze zejména kvůli tomu, že se tak místním úřadům podaří rychleji zprovoznit komunikace. Některé jsou totiž zavřené již několik dní, což přerušilo zásobování.

Premiér obyvatele provincie vyzval, aby ze strachu o nedostatek nenakupovali velké zásoby jídla a dalšího zboží a mysleli také na potřeby svých sousedů.

Úřady nadále registrují jednu oběť živlu, a to ženu, která zemřela při sesuvu bahna u obce Lillooet.

„Bohužel očekáváme, že v příštích dnech potvrdíme ještě více mrtvých,“ řekl Horgan. Poznamenal rovněž, že k podobným bouřím, které odborníci označují za staleté, v dnešní době dochází stále častěji kvůli změnám klimatu.

„Musíme nadále dělat víc pro zmírnění dopadů (klimatických změn) a vybudování čistší budoucnosti, kterou lidé a naše planeta potřebují,“ napsal na Twitteru.

Do vyklízecích prací už se zapojila i kanadská armáda, kterou povolal premiér centrální vlády Justin Trudeau.

Podle serveru BBC je nadále odstřižených od zbytku světa několik měst zejména v horských oblastech, do některých z nich musí dovážet zásoby vrtulníky.

Deště nyní sice ustaly, meteorologové však varují před další možností srážek ke konci týdne.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované