Hlavní obsah

Karlovarskému kraji hrozí, že přijde o dotace na Becherovu vilu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 8. 2020 15:32

Karlovarskému kraji hrozí, že bude vracet 62 milionů korun za rekonstrukci Becherovy vily. Regionální rada soudržnosti Severozápad poslala kraji výpověď smlouvy o poskytnutí dotace, a to těsně před uplynutím platnosti smlouvy.

Článek

„Kraj ale považuje výpověď za bezdůvodnou a chce se proti ní ohradit,“ řekl hejtman Petr Kubis.

Karlovarský kraj už jednou dostal platební výměr, podle kterého měl 62 milionů korun dotace z ROP Severozápad vrátit. Důvodem bylo to, že jeden z uchazečů o zakázku předložil falešné reference. Ministerstvo financí ale nakonec platební výměr zrušilo. Nyní ze stejných důvodů chce ukončit smlouvu regionální rada.

„Musím říct, že nás tato výpověď velmi zarazila, protože smlouva měla k 30. srpnu po deseti letech skončit. Přijde nám to, že je to podpásovka, a dokonce se domníváme, že k tomu nebyly patřičné kompetence předsedy regionální rady a měla se k tomu sejít a rozhodnout regionální rada,“ řekl Kubis.

Regionální rada jako poskytovatel dotace vypověděla smlouvu, neboť má za to, že příjemce dotace při kontrole postupu zadávání veřejných zakázek provedené 12. října 2009 předložil nepravdivé údaje a naplnil tak důvody pro ukončení smlouvy. Jenže podle argumentace Karlovarského kraje, kterou ve stejné věci přijalo i ministerstvo, není v možnostech kraje ověřovat, jestli účastník výběrového řízení uvede všechny údaje pravdivě. Podle Kubise tak byl kraj uveden v omyl úplně stejně jako poskytovatel dotace.

Karlovarský kraj kvůli sporům o dotaci na první etapu rekonstrukce Becherovy vily nemá ještě proplacenou její druhou část ve výši asi 11 milionů korun. A tím, že projekt stále není formálně dokončen, je kraj omezen v možnostech například oprav.

Přitom rekonstrukce Becherovy vily proběhla už v letech 2009 až 2011. Byla rozdělená do dvou etap a stála 88,7 milionu korun, z čehož měla 77,6 milion korun tvořit dotace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované