Hlavní obsah

Kde vám dají přes 200 korun na hodinu? Nedostatek lidí zvedá peníze i pro externisty

Foto: Profimedia.cz

IT firmy vytváří pozice „na míru” pro kandidáty, mají málo lidí.

Reklama

26. 1. 2020 16:00

Nezaměstnanost je na 2,7 procenta a poptávka po zaměstnancích vysoká.

Článek

Nedostatek lidí v některých profesích je už kritický. Úsloví „Nejsou lidé“ například mezi specialisty IT, ale třeba také mezi řemeslníky, připravuje firmy o možnost brát další zakázky a tím o obrat a zisky.

Na druhou stranu je to jeden z klíčových faktorů, který zvedá mzdy. Průměrná hrubá mzda v České republice meziročně narostla o 7,1 %.

Firmy si při nedostatku pracovníků vypomáhají, jak mohou – podle údajů průzkumu společnosti Hays ČR je patrné, jak roste například dočasné a agenturní zaměstnávání. Externisté mohou vypomoct hlavně v sezonních obdobích.

Tyto pozice mají svou tradici už z dob Československa, kdy se jim říkalo brigády. Přežily dodnes – už pod jiným názvem – a jsou pro mnohé šéfy lámající si hlavu, jak sehnat lidi, poslední záchranou.

Externisty (nebo agenturními zaměstnanci) jsou nejčastěji lidé ve věku 18–35 let, ale také cizinci s platným pracovním povolením na dlouhodobé i krátkodobé výpomoci. Pro mladé má dočasné zaměstnání i tu výhodu, že mohou vyzkoušet různé zaměstnavatele a najít si, co je opravdu baví.

Podle Hays se dá očekávat, že i v letošním roce poroste obliba dočasných pozic, mimo jiné i díky tomu, že dostávají o 10 až 15 % víc peněz oproti stálým zaměstnancům. Nejlépe si vedou seniorní účetní a IT obory, kde se hodinová mzda pohybuje mezi 180 a 250 korunami.

Místo peněz radši benefity

Podle analýzy Hays Czech Republic se firmy snaží místo zvyšování mzdy častěji nabídnout atraktivní benefity. Co tedy čeští zaměstnanci od svých zaměstnavatelů žádají?

Mezi nejvíce žádané benefity podle analýzy Hays patří společně flexibilní pracovní doba nebo rovnou práce z domu. Na třetím místě je pak dovolená navíc.

Benefity v oblasti vzdělávání vyhledávají lidé například v IT, marketingu a právních službách. Mezi žádané patří i jazykové kurzy a různé zahraniční stáže. O ty mají zájem často profesně mladší uchazeči hlavně v technických oborech. Podle Hays jsou například v oblasti IT a telekomunikace žádaní právě ti uchazeči, kteří se dlouhodobě vzdělávají a mají přehled o nových trendech ve svém oboru. V oboru obchodních služeb je pak kariérní rozvoj a možnost dalšího vzdělávání pro uchazeče jednou z nejdůležitějších motivací.

Zaměstnanci v maloobchodu naopak žádají benefity ve formě nezastropovaných bonusů a dovolené navíc.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované