Hlavní obsah

Peníze, nebo život: Kdo může za zdražení bytů? Stouply daně, roste byrokracie a málo se staví

10. 10. 2017

Co vyhnalo ceny bytů nahoru a jaký může být další vývoj? Odpovědi nabízí v pořadu Peníze, nebo život analytička Seznamu Zuzana Kubátová.

Pro investory do realit je to vlastně dobrá zpráva. Rychlý růst cen bytů nemá na svědomí jen zvýšená poptávka, kterou by hnaly vzhůru levné peníze a stále relativně dostupné hypotéky. Do zdražení se promítly i prakticky nevratné kroky státu. A přirůstek nových bytů je pomalý, především v Praze neodpovídá demografickému vývoji.

Článek

Cenová jízda na českém trhu s byty pokračuje. Ceny rostou nejrychleji v Evropě. Nabízí se otázka: Nejsou už ceny přepálené a nezřítí se při prvním zpomalení české ekonomiky? Má růst trhu věcný základ, nebo jde o planou nákupní horečku?

Odborníci na reality se shodují, že byty budou ještě nějakou dobu zdražovat. Platí to ovšem jen pro města, kde je a bude práce a peníze. Tam je totiž bytů málo.

„Vývoj se může mezi městy a regiony rozejít,“ upozorňuje analytička Raiffeisenbank Helena Horská. „Ve městech, kde nová výstavba pokryje potřeby místního trhu, se růst cen přibrzdí, ale v místech, kde zůstane nová výstavba omezená a místní ekonomice se bude dařit (jako je Praha), ceny porostou dál,“ vysvětluje.

Její kolega z České spořitelny Michal Skořepa souhlasí, že propad cen teď nehrozí. Zároveň ale připomíná, že v budoucnu může přijít „nějaký vnější šok typu nedávné světové finanční krize”, který vždycky může rozhoupat trh.

V rostoucích cenách bytů se v posledních deseti letech odrazilo i zvýšení daní. Podle propočtů společnosti Deloitte, která dlouhodobě analyzuje realitní trh, se odvody do státní kasy podílejí na růstu cen posledních deset let u některých typů bytů až z poloviny – což je prakticky nevratný proces.

Co vyhnalo ceny bytů nahoru a jaký může být další vývoj? Sledujte videoanalýzu Zuzany Kubátové v úvodu článku.

Co se to stalo s byty? A na co se opravdu připravit, pokud chcete vlastní bydlení? Překvapivé souvislosti vysvětluje Zuzana Kubátová.

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama