Hlavní obsah

Komárkův lék na rakovinu MitoTam postoupí do druhé fáze klinických testů

Rozhovor s Karlem Komárkem starším. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

13. 3. 2019 12:01

Hostem pořadu Špičky byznysu byl Karel Komárek starší, otec čtvrtého nejbohatšího Čecha Karla Komárka a majitel firmy Smart Brain. Ta investuje do biotechnologických projektů, především do vývoje léku na rakovinu MitoTam.

Článek

Komárek se MitoTamu ujal před osmi lety. Loni, po nadějném testování na zvířatech, se vývoj posunul ke klinickým zkouškám. A protože náklady začaly stoupat, přibral Komárek senior k projektu také svého syna.

Zatím byl lék aplikován dvěma desítkám pacientů. Zkoumá se jeho bezpečnost a nezávadnost, zároveň lékaři hledají jeho optimální dávkování. Letos by se měla završit první fáze klinického testování MitoTamu, na ni naváže fáze druhá. V té už se bude sledovat i účinek budoucího léku.

Podle Komárka přijde druhá fáze testů oba investory na 100 milionů korun, stále však nebude jasné, zda se MitoTam v praxi osvědčí. „Druhou fázi bychom měli zvládnout v příštím roce, pak se budeme muset rozhodnout, zda budeme schopni MitoTam sami dál financovat. Smart Brain je malá firma, bez další podpory bych projekt neutáhl,“ vysvětluje investor. „Pokud pak ale vše půjde dobře, mohl by se MitoTam dostat na trh do čtyř let,“ dodává.

Projít údolím smrti

Náklady na dokončení klinických zkoušek, bez nichž nelze získat registraci léku, se budou pohybovat ve stamilionech korun i v budoucnu. Třetí fáze testů znamená podávat lék stovkám až tisícovkám lidí na různých klinikách, výrobu i aplikaci léku hradí investor. Bez jistoty, že se nová látka osvědčí.

Komárek ale doufá, že „údolím smrti“, jak investoři říkají zrádnému procesu uvádění nového léčiva na trh, s MitoTamem projdou.

MitoTam cílí na buněčné mitochondrie nádorových buněk, což jsou buněčná energetická centra, jejichž zásah vede k likvidaci nádorových buněk. Testuje se na různé formy nádorů. Látka však podle Komárka nemá potenciál jen v onkologii, zkoumají se i její další vlivy na organismus. Takže by podle něj mohla mít i širší uplatnění.

Návrat ztraceného syna

Komárek senior stál v 90. letech u zrodu firmy KKCG, kterou dnes plně vlastní a kontroluje jeho syn Karel. Před několika lety otec z KKCG odešel a se synem se rozešli ve zlém. I díky MitoTamu k sobě ale našli cestu.

Komárek starší dnes považuje činnost své investorské firmy Smart Brain za větší výzvu než budování obří KKCG. „Zaměstnávali jsme tisíce lidí a zaměstnávali jsme je dobře. Ale pokud bychom se mohli podílet na něčem, co zachraňuje lidské životy, bylo by to víc,“ říká.

Jak se vystudovaný právník dívá na biotechnologický výzkum? Co dalšího kromě MitoTamu Smart Brain dělá? Sledujte rozhovor s Karlem Komárkem starším v magazínu Špičky byznysu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované