Hlavní obsah

Německo přestane proplácet testy. Očkujte se, vzkázala Merkelová

Foto: Profimedia.cz

Bavorský ministerský předseda Markus Söder, kancléřka Angela Merkelová a primátor Berlína Michael Mueller na tiskové konferenci po jednání.

Reklama

10. 8. 17:38
aktualizováno • 10. 8. 17:53

Německo od 11. října nebude až na výjimky nabízet bezplatné testy na koronavirus. Dnes se na tom dohodla kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí.

Článek

Kancléřka na tiskové konferenci rovněž oznámila, že při týdenním průměru nad 35 nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel nebude již tento měsíc možné posedět v interiérech restaurací či navštívit kadeřnictví. Německo tak zvyšuje tlak na to, aby se lidé nechali očkovat proti nemoci covid-19.

„Dnes jsme v jiné situaci, vakcín máme dostatek, proto očkování musíme co nejvíce propagovat,“ řekla na tiskové konferenci Merkelová. „S účinností od 11. října spolková vláda ukončí nabídku bezplatných občanských testů,“ prohlásila. Kancléřka zdůraznila, že přístup k bezplatným rychlotestům budou mít lidé, kteří očkováni zatím být nemohou, mimo jiné těhotné nebo nemocní. Za testy nebudou muset platit ani lidé do 18 let, ačkoli v Německu stejně jako v dalších zemích Evropské unie jsou schválené vakcíny pro děti od 12 let.

Podobný názor vyjádřil ještě před dnešní schůzí i generální tajemník CDU Paul Ziemiak. „Rovněž zcela jasně říkáme, že v otázce testování a očkování jsme nyní v situaci, kdy by tak měl učinit každý, kdo má možnost očkování,“ uvedl dříve. „Není ospravedlnitelné, že by měly být testy financovány z veřejných peněz,“ dodal.

V současné době má v Německu přístup k bezplatnému rychlotestu každý zájemce. Nechat se zdarma otestovat není problém ani každý den. To podle kritiků nenutí ty, kteří vakcinaci zatím odkládají, aby se nechali imunizovat.

Dalším opatřením, které má lidi přesvědčit o potřebě očkování, je zpřísnění pravidla 3G. To v Německu značí povinnost prokázat bezinfekčnost očkováním (Geimpfte), dokladem o prodělání nemoci (Genesene), nebo testem (Getestete). Nejpozději od 23. srpna nebude možné navštívit celou řadu služeb a provozů v interiérech bez dokladu o bezinfekčnosti, pokud v daném regionu bude za sedm dní více než 35 nových případů infekce na 100 000 obyvatel. Zpřísnění se dotkne mimo jiné návštěv nemocnic, pečovatelských domovů, interiérů restaurací, kulturních událostí, kadeřnictví, kosmetických salonů či posiloven. Při ubytování bude test vyžadován při příjezdu a poté dvakrát týdně.

Testy nebudou muset předkládat očkovaní a uzdravení, děti do šesti let a také školáci. Bavorský premiér Markus Söder vysvětlil, že školáci jsou podle hygienického konceptu na školách nejméně dvakrát týdně testováni. „Pro školáky bude školní kartička dokladem bezinfekčnosti,“ řekl Söder.

Vláda a spolkové země si tak slibují zvýšit tlak na obyvatele 83milionového Německa, aby se nechali očkovat. Německo za uplynulý den oznámilo 2480 nových případů koronavirové infekce. Vyplývá to ze statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Za minulé pondělí země zaznamenala 1766 nakažených, napsala dnes agentura DPA. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden, tak dále roste.

Německo netrápí nedostatek vakcín, ale spíše se snižující zájem o ně. Nejméně jednu dávku podle pondělních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) dostalo 62,4 procenta populace a 54,8 procenta obyvatel je plně imunizováno.

Odložení roušek v obchodech a hromadné dopravě, což by mohlo být velkým lákadlem ve prospěch očkování, ale čekat nelze. Ministerstvo zdravotnictví chce toto opatření podle informací agentury DPA z obav před přetížením zdravotního systému zachovat nejméně do jara nadcházejícího

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované