Hlavní obsah

Konference o klimatických změnách končí bez výsledku. Byla odložena na příští rok

Foto: Profimedia.cz

Konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody.

Reklama

15. 12. 2019 13:20

Nepodařilo se překonat zejména rozpory okolo trhu s emisními povolenkami.

Článek

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu skončila bez shody o základních problémech. A to přesto, že se jednání neplánovaně protáhlo o téměř dva dny.

Podle agentury DPA se nepodařilo překonat zejména rozpory okolo trhu s emisními povolenkami. Debata byla odložena na příští rok.

Mnohé z téměř dvou set účastnických delegací dospěly k závěru, že absence dohody je lepší než špatný kompromis, uvedla DPA.

Účastníci konference schválili „krotké“ prohlášení, v němž podle agentury Reuters obecně vyzvali státy k vyšším ambicím při omezování emisí skleníkových plynů a k pomoci chudým zemím strádajícím v důsledku klimatických změn.

Podle účastníků konference bylo jednání nejkomplikovanější za posledních 25 let. Po dvou týdnech diskuzí ale problém globálních trhů s emisemi zůstává otevřený, silné rozpory na poslední chvíli způsobily, že rozhodnutí se odkládá o rok na konferenci v Glasgowě.

Evropské i některé další státy daly najevo, že absence shody o režimu emisních povolenek je lepší než řešení, které by ohrozilo fungování stávajících mechanismů.

Rozhořčení vyvolala mimo jiné Austrálie, která žádala možnost zahrnout své staré emisní povolenky do budoucích výpočtů emisí. Austrálie využívá k výrobě energie ve velkém uhlí a patří k největším znečišťovatelům na světě na jednoho obyvatele.

Jedním ze schválených dokumentů je výzva nazvaná „Chilská a madridská výzva k činům“. Požaduje, aby státy zpřísnily své závazky pro objem emisí skleníkových plynů tak, aby byly naplněny cíle pařížské klimatické konference z roku 2015. Do konce století by se podle nich teplota na Zemi neměla zvýšit o víc než 1,5 stupně Celsia. Při zachování dosavadního trendu by se totiž teplota mohla zvýšit o tři až čtyři stupně.

Ohlasy ochránců životního prostředí na velmi omezené závěry madridské konference byly okamžité a neúprosné. „Pařížská klimatická dohoda se stává obětí hrstky mocných uhlíkových ekonomik, které ale stojí na špatné straně boje,“ prohlásila Jennifer Morganová, výkonná ředitelka organizace Greenpeace.

Podle Helen Mountfordové ze Světového ústavu zdrojů (WRI) jednání ukázalo, „jak odtržení jsou politici od naléhavých poznatků vědy a požadavků svých občanů v ulicích“.

Proti průtahům světové konference o klimatu se vyjádřila také známá aktivistka Greta Thunbergová během studentského protestu v italském Turíně.

K otázkám životního prostředí se vyjádřila i dvacítka aktivistů z české pobočky hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), kteří drží od pátku hladovku kvůli klimatické krizi, jež podle nich ohrožuje schopnost lidstva se uživit.

+2

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované