Hlavní obsah

Konflikt v Pásmu Gazy eskaluje, Netanjahu nařídil pokračovat v útocích

Konflikt v Pásmu Gazy se snaží uklidnit EU i Spojené státy. (Video: Šimon Felenda, AP, Reuters)

 

Reklama

5. 5. 2019 9:09
aktualizováno • 5. 5. 2019 12:07

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes nařídil armádě pokračovat v útocích na radikály z palestinského Pásma Gazy. Za víkend odtud bylo na Izrael vypáleno více než 650 raket, uvedla izraelská armáda.

Článek

Nová vlna izraelsko-palestinského násilí si od soboty podle médií vyžádala na palestinské straně 22 mrtvých včetně tří žen a dvou dětí a nejméně osmi radikálů z hnutí Islámský džihád, a také asi 150 zraněných. Na izraelské straně jsou čtyři mrtví a více než stovka zraněných. Šéf hnutí Hamás vládnoucího v Pásmu Gazy Ismáíl Haníja signalizoval připravenost k novému příměří s Izraelem.

V prohlášení vydaném dnes večer Haníja napsal, že příměří je možné, pokud se Izrael také zaváže ke klidu zbraní. Požadoval zároveň ukončení více než deset let trvající izraelské blokády Pásma Gazy, k níž se mezitím připojil také Egypt. Jinak prý budou pokračovat další konfrontace.

Izraelský bezpečnostní kabinet po několikahodinovém zasedání nařídil armádě pokračovat v protiútocích na Pásmo Gazy. Izraelská armáda poslala na hranici pásma další brigádu a podle svého mluvčího se připravuje na několikadenní boj.

Írán odsoudil podle něj „brutální“ útok Izraele na Pásmo Gazy a obvinil Spojené státy z bezmezné podpory Izraele.

„Díky neomezené americké podpoře tohoto (izraelského) režimu a trapnému mlčení některých islámských vlád nemají sionistické zločiny na okupovaných palestinských územích konce,“ citovala íránská agentura Fars prohlášení mluvčího íránského ministerstva zahraničí Abbáse Musávího.

„Dnes ráno jsem nařídil IDF (armádě) pokračovat v masivních útocích na teroristy v Pásmu Gazy. Přikázal jsem také posílit jednotky v blízkosti Pásma Gazy tanky a oddíly dělostřelectva a pěchoty,“ oznámil Netanjahu v prohlášení.

Palestinští radikálové zahájili masivní raketovou palbu na Izrael v sobotu a pokračovali v ní i dnes. Izraelská armáda oznámila, že zasáhla v Pásmu Gazy více než 260 cílů.

„Jako upřímný přítel Izraele důrazně odsuzuji teroristické ostřelování této nám tolik blízké země. Nesmíme teď mlčet, ale hlasitě stát na straně Izraele!“ uvedl český prezident Miloš Zeman k masivnímu raketovému ostřelování Izraele. Eskalaci napětí odsoudil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, stejně jako šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Izraelská armáda také oznámila, že při cíleném útoku zabila jednoho z velitelů Hamásu Ahmada Abida Chudrího, který zajišťoval peněžní převody z Íránu k ozbrojeným organizacím v Gaze. Jeho smrt při izraelském náletu potvrdili palestinští svědci.

Izraelští vojáci uvádějí, že v odvetných útocích cílí hlavně na odpalovací zařízení raket a na cíle spojené s radikálními skupinami, které působí v Pásmu Gazy.

V jižním Izraeli byly otevřeny kryty pro civilisty a zůstaly zavřené školy. Jedna z raket zasáhla železniční trať, takže je přerušená železniční doprava mezi Beerševou a Kirjat Gatem.

Zasažena je také univerzitní nemocnice v Aškelonu, který leží severně od Pásma Gazy. Její ředitel uvedl, že nikdo nebyl zraněn, ale že je poškozeno onkologické oddělení nemocnice. Zařízení zasáhla střepina. Raketu, která na kliniku mířila, sestřelila protivzdušná obrana.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované