Hlavní obsah

Kritika opozice: Fialova vláda jde proti trendu. A říká, že vakcíně nevěří

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Povinné očkování v Česku nebude pro žádnou profesní ani věkovou skupinu lidí.

Reklama

19. 1. 2022 17:00

Proti covid-19 se měli povinně očkovat lidé nad 60 let, hasiči nebo policisté. Vláda ale tuto povinnost zrušila.

Článek

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) změnila povinnost pro očkování proti covidu. Lidé nad 60 let a dále třeba policisté, hasiči, zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách už nebudou mít od března očkování povinné, jak rozhodla ještě bývalá Babišova vláda.

V debatě, kterou zrušení této povinnosti ihned odstartovalo, promluvil například vakcionolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. A nebyl k postoji Fialova kabinetu kritický.

Uvedl, že byl pouze proto, aby se musely povinně očkovat proti covid-19 jen některé profese. U lidí nad 60 let s tím nesouhlasil. „Máme vakcíny, které ne úplně přesně korelují s tím, co tady cirkuluje. Máme tady variantu (omikron), která by měla být kryta vakcínou odlišnou, a z toho důvodu je správně, že to není povinnost,“ uvedl Prymula.

Naopak místopředseda sněmovního zdravotního výboru a poslanec ANO Julius Špičák napsal na sociální síti Twitter, že zrušení vyhlášky o povinném očkování jde proti trendu v okolních zemích. „Vláda dává najevo, že očkování nevěří. Už teď chybí naočkovat posilující dávkou třicet procent lidí nad 65 let,“ doplnil Špičák.

Třeba v Rakousku se nyní už neřeší, zda bude očkování povinné (zákon nařizuje povinně očkování pro lidi nad osmnáct let), ale to, jak budou od začátku března policisté očkování kontrolovat. Kdo nepředloží platný „covid pas“, dostane pokutu 600 eur. Může se jí však ještě vyhnout, pokud očkování v následujících čtrnácti dnech dožene.

Rozhodnutí Fialovy vlády přivítal také prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký, neboť měl výhrady ke znění původní vyhlášky o povinném očkování. „To, jak to bylo napsané, nebylo legislativně ani obsahově správné a přesné,“ uvedl Horecký.

Podle něho se také diskutovalo o možnosti, že by povinnost očkování měli nově příchozí zaměstnanci. „Ze strany vlády to pravděpodobně teď otevřené není, ale my to ještě neuzavíráme,“ doplnil.

Premiér Fiala po jednání kabinetu řekl, že ač nebude očkování povinné, postoj vlády k vakcinaci to nemění. „Důvody pro povinné očkování neshledáváme, nechceme prohloubat příkopy ve společnosti,“ řekl Fiala.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na sociální síti Twitter pak napsal, že povinné očkování proti covidu-19 od počátku považoval za nesmysl. „Slíbil jsem, že horkou jehlou sepsanou vyhlášku minulé vlády novelizujeme a povinné očkování zrušíme,“ uvedl Válek.

Kvůli povinnému očkování se konalo několik demonstrací, vznikly také petice. Vyhlášku, podle které platilo, že se budou muset od března 2022 povinně očkovat lidé nad 60 let a také některé profese, schválil předešlý kabinet premiéra Andreje Babiše.

Pokud by s očkováním nesouhlasili, mohli v budoucnu dostat pokutu až do výše 10 tisíc korun. Vybraným profesím pak hrozilo, že navíc přijdou také o své zaměstnání. Ve středu ale vláda tuto povinnost zrušila.

Reklama

Doporučované