Hlavní obsah

Koronavirus má 805 obětí, překonal SARS. Nové případy v Anglii a Španělsku

Foto: Linh Pham / Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

9. 2. 2020 6:54
aktualizováno • 9. 2. 2020 13:18

Nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z čínského města Wu-chan, má už 805 obětí a překonal tak epidemii SARS, na niž v letech 2002 až 2003 zemřelo ve světě 774 lidí. Informovala o tom agentura Bloomberg poté, co čínské úřady oznámily nové počty obětí koronaviru v provincii Chu-pej, jejíž metropole Wu-chan je ohniskem nové epidemie.

Článek

Čínské úřady v noci na dnešek oznámily, že v provincii Chu-pej vzrostl počet obětí nového koronaviru o 81 na 780 a že registrují na 27 100 nakažených, tedy o 2147 více, než uváděly o den dříve.

Celkem je v Číně podle agentury Bloomberg na 36 600 nakažených novým koronavirem. Ten vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a u některých pacientů může způsobit těžký zápal plic. Podle expertů umírají na nový koronavirus hlavně staří lidé a osoby s podlomeným zdravím.

Nákaza se dosud rozšířila do téměř tří desítek zemí, úmrtí mimo Čínu ale potvrdily zatím jen Filipíny. Obětí koronaviru se nicméně stal i Američan, který zemřel v čínském Wu-chanu. Podle agentury Kjódó má koronavirus možná i první japonskou oběť, ve wuchanské nemocnici totiž zemřel Japonec s vážným zápalem plic.

+7

Podle jednoho z největších expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) na mimořádné události Mikea Ryana se ale za poslední čtyři dny počet případů nově nakažených v provincii Chu-pej stabilizoval. Každý den tam totiž přibylo přibližně stejné množství nakažených, řekl Ryan v sobotu novinářům v Ženevě.

V Anglii byl dnes potvrzen čtvrtý případ nákazy koronavirem. Jde o člověka, který se ve Francii nakazil od jiného Brita. Britský občan s prokázaným koronavirem je také ve Španělsku, kde tak mají dva nemocné. V případě tohoto pacienta jde o člena britské rodiny, kterou zdravotníci na Mallorce v pátek poslali na pozorování poté, co ve Francii byla v kontaktu s někým, u koho testy později potvrdily koronavirus.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované