Hlavní obsah

Nemohou prakticky nikam. Příběhy ze života Francouzů bez očkování

Foto: AP/Thibault Camus, ČTK

Číšník v pařížské restauraci na snímku z 24. ledna kontroluje hostům jejich očkovací pasy.

Reklama

30. 1. 2022 16:31

Ne všichni neočkovaní Francouzi mají stejné motivace. Ať už mají výhrady vůči vládě, vakcíně, zdravotnímu průkazu nebo mají zdravotní kontraindikace, drží se zatím pevně svých přesvědčení.

Článek

Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.

Z Antibes od spolupracovnice Seznam Zpráv

Od pondělí 24. ledna vstoupily ve Francii v platnost očkovací průkazy, které nahrazují původní zdravotní průkazy (psali jsme zde). Pro vstup do restaurací, kulturních zařízení, na sportoviště či do dopravních prostředků je nutné být očkován proti covidu-19.

„Neočkované chci opravdu naštvat. A budeme pokračovat až do konce. Taková je strategie,“ reagoval provokativním prohlášením z kraje ledna prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro Le Parisien na nekončící vlnu protestů antivaxerů, šířících se falešných průkazů a neočkovanou menšinu.

Vyhledala jsme ty, kteří vakcínu z nejrůznějších důvodů odmítají, a ptala se, jak se jim žije bez očkovacího průkazu.

Většina z lidí, se kterými jsem mluvila, považuje současné sérum za „příliš experimentální“ a „nedostatečně ověřené“; mají strach z vedlejších účinků vakcíny mRNA. Roli hraje i geopolitika: Jihovýchod země, tedy region Azurového pobřeží, je k očkování nepřátelštější než severovýchod.

Nejsem obézní ani diabetik, tak nic neriskuji

Pětatřicátnice Vallerie si dříve občas vyrazila do restaurace či kavárny s platným testem PCR, což umožňoval dřívější zdravotní průkaz. „Zašla jsem občas do kina, ale už před zavedením nového průkazu mě přestalo bavit neustálé testování. Obejdu se bez těchto malých radostí. Raději jezdím za kamarády, nebo je zvu k sobě. Poslední test jsem si udělala v září. Občas kvůli tomu cítím napětí ve vztahu se svým přítelem. Chtěl by, abychom si zašli aspoň na skleničku… Myslela jsem si, že zdravotní krize bude jen dočasná. Jsem mladá, zdravá a říkám si, že moje tělo dokáže s covidem bojovat. Ale jestli se to protáhne a ještě za tři roky budu potřebovat zdravotní propustku k posezení v kavárně, asi přehodnotím svůj názor,“ připouští.

Šedesátník, bývalá žlutá vesta a fanoušek stran France insoumise a Rassemblement National (jejíž lídři v poslední době přicházejí s větším množstvím zneklidňujících výroků), má za to, že je to vláda podporovaná kapitalisty, která rozdmýchala a udržuje pandemii, protože se jí hodí k jejím politickým a ekonomickým cílům. „Můžou na to zemřít jen lidé s komorbiditami, nejsem ani obézní, ani diabetik, tak nic neriskuji,“ věří, byť data z nemocnic dokládají, že koronavirus může být smrtelně nebezpečný i pro mladé sportovce.

Politické zklamání spojuje mnohé, kteří již téměř dva roky každý víkend na protest proti opatřením korzují v ulicích francouzských měst. Někteří jsou dokonce i očkovaní, ale jsou proti očkovacím průkazům a bojují za veřejnou svobodu.

V Nice, kde se demonstranti scházejí na náměstí Place Masséna, už prostor neoficiálně překřtili na „Place des Libertés“ (náměstí Svobody).

„Pokud budou omezení příliš velká, budu zvažovat odchod jinam,“ říká Pascal, grafik ze Sophia Antipolis. „Nenechal jsem se očkovat, nikdy jsem neměl covid-19 a nepodvádím ani s falešnými papíry. Rozhodl jsem se hrát hru čestně a přijmout následky rozhodnutí. Mám ale výhodu, protože nejsem zrovna typ, který chodí často do kina nebo do restaurace. S příchodem varianty omikron mě ještě méně láká chodit do přeplněných míst. Vyhýbám se tomu, abych měl doma více než čtyři přátele, dávám pozor na sebe i na své blízké. Jediné, co mi ale chybí, je fitness. Od začátku pandemie se mi nepodařilo obnovit členství, ale postupem času jsem se naučil sportovat venku. Běhám, jezdím na kole a plavu i v zimě. Nejsem proti vakcíně jako takové, pokud je dlouhodobě testována a za bezpečných podmínek,“ dodává.

Lidé hledají také alternativní cesty, a tak se ve Francii, jinak spíše vlažné k alternativním metodám léčení, během pandemie nečekaně rozrůstají řady zastánců „přírodní medicíny“.

Ve středu 5. ledna byla v jižním Španělsku vzata do vazby Francouzka za to, že unesla své děti, aby zabránila svému bývalému manželovi očkovat je proti koronaviru, uvádí AFP. Matka měla hrůzu z chemie a farmaceutických laboratoří; věří jen na „přírodní“ produkty. Od začátku pandemie bují sociální sítě a webové stránky zaručenými návody k boji proti koronaviru, od sezamového oleje (popíraný WHO) přes sport (popíraný velkým počtem vrcholových sportovců, kteří onemocněli), aromaterapii až třeba po vzácné kameny.

Ale ve skupině neočkovaných jsou i ti, kteří by si sice na vakcínu došli, ale nemohou. „Vždy jsem byla pro očkování, ale jak jsem stárla, začaly se u mě objevovat různé zcela neočekávané anafylaktické reakce,“ popisuje Veronique, sedmapadesátiletá obyvatelka Toulonu.

Také Georges je podle vlastních slov odsouzený buď „umřít kvůli nesnášenlivosti, nebo nákaze covidem“.

Tváří v tvář neznámým následkům se někteří lékaři v určitých případech vyhýbají doporučení vakcíny, dlouhá debata se vedla i nad tím, zda ji doporučit například těhotným ženám nebo těm, které chtějí otěhotnět. „Snažila jsem se přijít do jiného stavu, a tak jsem se raději vakcíně vyhýbala. Až nakonec můj devítiletý syn přinesl covid ze školy a nakazil mě. Nebylo mi skoro nic a získala jsem tak přirozenou imunitu, která děťátku neuškodí,“ vysvětluje Češka Kateřina z menšího města na Azurovém pobřeží.

Také Monique z Biotu se nakazila. Původně se nechtěla nechat očkovat, protože si myslela, že pandemie nakonec pomine. „Dříve jsem si půjčovala průkaz od sestry a nikdo mi nikdy nekontroloval totožnost. Před pár měsíci jsem chytila covid-19 a byla jsem docela ráda, protože jsem nebyla vůbec vážně nemocná, získala jsem imunitu a od té doby mám legální průkaz. Ale pokud bude situace přetrvávat, pravděpodobně se nechám očkovat, až mi vyprší platnost průkazu.“

Nezaměstnaná padesátnice, která si nepřála uvést bydliště, se prvních pár měsíců snažila obejít se bez zdravotní průkazky a byla na to hrdá. „Nikdy jsem se covidu-19 nebála a vyhýbám se nošení roušky, jak je to jen možné. Mám mnoho přátel, kteří si kvůli omezením organizují paralelní život jako já. Chtěla bych se ve své zemi cítit svobodně. Myslím si, že místo toho, aby nám vláda vnucovala vakcínu, měla by věnovat prostředky na zvýšení kapacity nemocnic a lepší podmínky pro zdravotníky,“ stěžuje si a přiznává, že se nakonec bude muset nechat očkovat, aby mohla navštívit rodinu v Tunisku.

Francouzská ikona antivaxerů Brigitte Bardot prozradila nedávno magazínu Gala, že se nechce nechat očkovat, což považuje vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a věku za naprosto v pořádku. „Jsem alergická na všechny chemikálie,“ tvrdí. Na otázku týdeníku Gala, zda tedy žije uzavřená ve své vile na pobřeží Středozemního moře v Saint-Tropez, odpověděla: „Ach ne! Už když jsem cestovala do Afriky, odmítla jsem se očkovat proti žluté zimnici. Můj tehdejší lékař mi napsal falešné potvrzení. Odjela jsem a vrátila se ve skvělé kondici,“ naznačila, jak postupuje.

Podle aktuálních dat webu CovidTracker 21,5 % francouzské populace dosud nemá ani první dávku očkování (pokud započítáme i děti ve věku od 0 do 11 let).

Reklama

Doporučované