Hlavní obsah

Omikron byl v Evropě o týden dřív, EMA slibuje schválení vakcíny do 4 měsíců

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek.

Reklama

30. 11. 2021 11:59
aktualizováno • 30. 11. 2021 13:00

Nová varianta koronaviru omikron byla v Evropě o týden dřív, než se myslelo. Zjistili to nizozemští vědci. Evropská agentura pro léčivé přípravky zároveň oznámila, že v případě potřeby může schválit novou vakcínu do 4 měsíců.

Článek

Nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM) informoval, že sekvenační analýza odhalila variantu omikron ve dvou vzorcích odebraných už mezi 19. a 23. listopadem, upozornila na to BBC.

„Zatím není jasné, jestli šlo o lidi, kteří navštívili Jihoafrickou republiku,“ uvedl v prohlášení úřad. Dodal k tomu, že se v Nizozemsku budou prověřovat i další starší vzorky ve snaze zmapovat rozšíření varianty v zemi.

Vůbec poprvé variantu zachytili vědci v Botswaně 11. listopadu a jen o tři dny později v JAR, v Evropě jako první ohlásila výskyt omikronu Belgie, a to minulý týden ve čtvrtek.

V Nizozemsku pak odhalili variantu omikron u 14 pasažérů dvou letů z Jihoafrické republiky. Země už tak má 16 potvrzených případů varianty omikron, což je zatím jedno z nejvyšších čísel v Evropě.

Kde se začala varianta šířit nejdřív, se zatím neví. Světová zdravotnická organizace (WHO) v přehledu variant kvůli téměř souběžnému objevení omikronu v Botswaně a JAR uvádí, že první zdokumentované vzorky se objevily ve „více zemích“.

Vakcíny proti omikronu dokáže EU schválit do 4 měsíců

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla v případě potřeby schválit vakcíny účinné proti koronavirové variantě omikron během tří až čtyř měsíců. V debatě s europoslanci to v úterý řekla ředitelka agentury Emer Cookeová.

Podle ní zatím není jisté, zda bude nějaká úprava současných očkovacích látek potřeba. Pokud ano, farmaceutické společnosti budou muset dokázat jejich účinnost, prohlásila šéfka orgánu schvalujícího léky k používání v zemích Evropské unie.

„I kdyby se nová varianta výrazněji rozšířila, vakcíny, které máme, budou nadále poskytovat ochranu,“ ujistila Cookeová europoslance, kteří se ptali na to, jak rychle půjde případně přizpůsobit očkovací preparáty omikronu. Šéfka EMA prohlásila, že její agentura bude potřebovat tři až čtyři měsíce na potřebné klinické testy a schvalovací proces.

Země sedmadvacítky po doporučení agentury používají k očkování proti covidu-19 přípravky společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Žádná z firem zatím nepotvrdila, zda její vakcína proti nedávno objevené variantě chrání.

Šéf Moderny v úterý v listu Financial Times prohlásil, že současné vakcíny nebudou proti omikronu tak účinné jako vůči nyní nejrozšířenější variantě delta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované