Hlavní obsah

Naše děti už byly utestované, řekl Válek a oznámil jen jedno kolo týdně

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se svým mluvčím.

Reklama

10. 1. 2022 15:14
aktualizováno • 10. 1. 2022 16:32

Ve školách bude od 17. ledna testování na nemoc covid jednou týdně antigenním testem. Novinářům to dnes při návštěvě Fakultní nemocnice Brno řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Článek

V případě pozitivity bude následovat PCR test. Karanténa a izolace bude pět dní. Nyní se děti ve školách testovaly dvakrát týdně.

„Dohodli jsme se, že u škol od 17. ledna bude testování jednou týdně antigenním testem. Je potřeba říct, že naše děti už byly utestované,“ uvedl Válek. Zmínil to jako jednu z informací, kterou může po dohodě s premiérem Fialou poskytnout před středečním jednání vlády.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) krátce poté na Twitteru uvedl, že testování bude v pondělí. „Nadále bude pokračovat konfirmace PCR metodou,“ uvedl Gazdík.

Dnes také Správa státních hmotných rezerv (SSHR) oznámila, kdo dodá další testy do škol. Bude to společnost Masanta, dodá celkem 14 milionů antigenních testů za 13,89 koruny za kus. Stát tak za testy zaplatí téměř 194,5 milionu korun. První várka testů dorazí do skladů 14. února, řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Testy správa rezerv nyní pořídila levněji než při posledním výběrovém řízení, kdy jeden test stál 16,69 koruny.

Podle rozhodnutí vlády se minulý a tento týden testují na covid-19 všichni žáci a zaměstnanci základních a středních škol v pondělí a ve čtvrtek. Metoda PCR s laboratorním rozborem potvrdila nákazu covidem-19 asi u třetiny antigenních testů, které vyšly při testování ve školách minulé pondělí pozitivní.

Nákaza se přesnějším PCR testem potvrdila u 1236 žáků a 177 pedagogů a dalších zaměstnanců. Celkem se ve školách testovalo zhruba 1,45 milionu lidí. Pozitivních bylo 0,1 procenta. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Ministerstvo zdravotnictví.

Tým Chytré karantény minulý týden uvedl, že antigenní testy ukázaly pozitivní výsledek u 0,33 procenta testovaných.

Reklama

Související témata:

Doporučované