Hlavní obsah

Krize, jakou USA ještě nezažily. Ekonomika se skokově propadla

Foto: Bílý dům

Americký prezident Donald Trump chtěl svou kampaň za znovuzvolení postavit na dobře šlapající ekonomice. To kvůli koronaviru zatím nevychází.

Reklama

30. 7. 2020 15:17

Koronavirus stáhl ekonomiku USA do největšího marastu od doby, kdy statistici začali její čtvrtletní vývoj sledovat. Propadla se o 32,9 procenta.

Článek

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům šíření nového koronaviru nejhlubší propad v zaznamenané historii. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok snížil o 32,9 procenta.

Výsledek je přesto nepatrně lepší, než čekali analytici. Ti v průměru předpokládali, že hospodářský propad dosáhne zhruba 34 procent. Propad je i tak nejhlubší minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly v nynější podobě sledovat.

Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce - právě služby se totiž na tvorbě HDP ve Spojených státech podílejí nejvíce.

Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. HDP tehdy ve čtvrtletí spadl o deset procent, poznamenala agentura AP.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované