Hlavní obsah

KSČM Babišův plán na vznik státní banky zklamal. Tolerance vlády nebude

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Reklama

8. 4. 21:44

Návrh na vznik komerční banky v rukou státu předal Babiš lídrům KSČM ve středu.

Článek

Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na vytvoření komerční banky v rukou státu není podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dostatečně přesvědčivý, aby jeho strana nadále tolerovala menšinovou vládu ANO a ČSSD. Filipovi také vadí, že je nereálné stihnout založit novou banku do konce volebního období, řekl České televizi (ČT). Podle informací ČT a Deníku N Babiš komunistům předložil starší plán na vznik národní rozvojové banky, která má vzniknout na základech již existující Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Návrh na vznik komerční banky v rukou státu předal Babiš lídrům KSČM ve středu. Jednal s nimi poté, co se drtivá většina členů širšího vedení komunistické strany vyjádřila pro ukončení sněmovní tolerance menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Dohodovací řízení by mělo skončit do příští soboty, kdy se sejde ústřední výbor KSČM.

„Nejsem přesvědčen o tom, že je to materiál, který by měl sloužit k tomu, že bychom vládě ustoupili a dohodu o toleranci dál realizovali,“ řekl Filip ČT.

Předsedovi KSČM na plánu vadí i to, že se nedá stihnout do podzimních sněmovních voleb. Legislativní proces, který by vznik banky umožnil, by podle něj trval šest měsíců. „A žádný takový zákon tady neleží,“ upozornil Filip.

Zklamaná z dokumentu předloženého premiérem je také komunistická předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá. „V tom materiálu není příliš konkrétních věcí,“ řekla Deníku N.

Podle ČT a Deníku N Babiš komunistům nedal analýzu toho, jak by nová banka mohla vypadat, ale předložil jim od loňska připravovaný návrh na zřízení národní rozvojové banky. Ta by mohla vzniknout transformací ČMZRB a byla by zaměřena především na úvěrování firem a samospráv. Pro zřízení takové banky by byla i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Pandemie ukázala obzvlášť, že nutnost státní banky je namístě,“ řekla ČT.

Ministerstvo financí Deníku N potvrdilo, že žádnou analýzu vzniku komerční banky v rukou státu nedělalo. Totéž tvrdí podle serveru i Úřad vlády, který má také své expertní ekonomické oddělení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované