Hlavní obsah

KSČM se nevzdá nominace Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

Podívejte se na reportáž Pavlíny Kosové, která natáčela o neúspěchu poslance Ondráčka při prvním pokusu volby do čela komise.

 

Reklama

17. 12. 2017 13:46

Komunisté se nevzdají nominace předlistopadového policisty Zdeňka Ondráčka do čela komise, která má kontrolovat činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Článek

V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Ondráček je jediným kandidátem, Sněmovna ho v pátek nezvolila. Druhý pokus bude mít v úterý.

„Nemáme důvod ho stahovat,” uvedl Kováčik k možnosti, že by Ondráčka mohla strana nahradit přijatelnějším kandidátem, k čemuž ji vybídlo mimo jiné hnutí ANO. Právě část jeho poslanců podle spekulací v páteční tajné volbě pro Ondráčka nehlasovala. Nynější poslanec KSČM získal 85 ze 186 hlasů. Před listopadem 1989 byl členem policejního pohotovostního pluku a podílel se na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu.

V Ondráčkovo zvolení i ve druhém kole věří i předseda komunistů Vojtěch Filip. "Na rozdíl od KSČM, kterou řídí stranické orgány, hnutí ANO řídí Andrej Babiš direktivně. Doufám, že pořádek ve svém hnutí při druhém kole volby zavede,” uvedl v sobotním projevu na zasedání ústředního výboru komunistické strany Filip.

Ondráčkovu nominaci odmítla většina sněmovních frakcí včetně Pirátů. Odmítavé stanovisko potvrdil v pořadu jejich místopředseda i místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Piráti se podle něj také pokusí zvrátit rozhodnutí Sněmovny, která do čela komise pro práci dolní komory zvolila Kováčika, když o tento post usilovali Piráti. „Nebudu odstupovat, nechť mne odvolají,” reagoval na to Kováčik. Poukázal na to, že byl do čela komise zvolen nadpoloviční většinou hlasů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované