Hlavní obsah

Snímek Světlonoc Terezy Nvotové dostal cenu na festivalu v Locarnu

Foto: Seznam Zprávy

Z filmu Světlonoc.

Reklama

13. 8. 2022 17:06

Mysteriózní drama Světlonoc vypráví příběh Šarloty, jež se vrací do rodné vesnice v horách, aby našla odpovědi na otázky týkající se jejího pohnutého dětství.

Článek

Česko-slovenský koprodukční film režisérky Terezy Nvotové Světlonoc ocenila porota soutěžní sekce Cineasti del presente (Současná kinematografie) na festivalu v Locarnu Zlatým leopardem za nejlepší film. ČTK o tom informoval Jiří Vaněk z českého Státního fondu kinematografie.

V krátké době jde o druhého Zlatého leoparda pro český film. Loni tuto sekci, zaměřenou na nastupující generaci tvůrců a jejich první a druhé filmy, ovládl jiný český snímek Bratrství režiséra z pražské FAMU Francesca Montagnera.

„Mám strašnou radost, nečekala jsem, že příběh z malé vesnice ve slovenských horách bude tak silně rezonovat s mezinárodním publikem. Zjevně problémy, které musí řešit naše hrdinky, mu nejsou zas tak cizí,“ řekla režiséra a scenáristka Tereza Nvotová po slavnostním ceremoniálu.

Mysteriózní drama Světlonoc (anglický název Nightsiren) je vzpourou ženy stojící proti hluboce zakořeněné kolektivní tradici, která ji démonizuje a zostuzuje. Vypráví příběh Šarloty, jež se vrací do rodné vesnice v horách, aby našla odpovědi na otázky týkající se jejího pohnutého dětství. Když se snaží odhalit pravdu, začnou se do její reality vtírat dávné legendy, které vedou vesničany k tomu, že ji obviní z čarodějnictví a vraždy.

Trailer filmu Světlonoc:

Do hlavních rolí obsadila režisérka Natálii Germaniovou, Evu Moresovou, Juliánu Brutovskou, Ivu Bittovou nebo Marka Geišberga. Spolu s autorkou námětu Barborou Námerovou napsala Nvotová i scénář k filmu. Po „velké trojici“ Berlinale, Cannes a Benátky je Locarno považováno za jeden z nejvýznamnějších mezinárodních filmových festivalů kategorie A.

Světlonoc je druhý celovečerní hraný film režisérky Terezy Nvotové, která debutovala snímkem Špína na festivalu v Rotterdamu v roce 2017. Drama o znásilnění a vzpouře ženy proti násilníkovi se později stalo nejlepším filmem na Cenách české filmové kritiky.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované