Hlavní obsah

Kvůli opravě silnice z Břehů do Semína se mají kácet lípy

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Silničáři žádají o výjimku, aby mohli pokácet stromy podél silnice z Břehů do Semína na Pardubicku. Stromořadí čítá desítky lip, ekologická sdružení nechtějí kácení v takovém rozsahu.

Článek

ČTK to řekl Miroslav Seiner ze sdružení Chráníme stromy.

„Pokácení desítek lip je obrovský krajinářský zásah. Dendrologický posudek zhotovený pro silničáře považujeme za účelový. Netvrdíme, že některé stromy nemají jít dolů, ale měl by to posoudit někdo nezávislý,“ řekl Seiner.

Silničáři loni opravili část silnice, která se obešla bez kácení. Teď chtějí za 16 milionů korun rekonstruovat zbylý úsek komunikace, kolem které rostou stromy i ve dvou řadách. Jejich kořeny podle ředitele krajských silničářů Miroslava Němce zasahují do silnice, když je nepokácí, stavba začít nemůže.

„Oprava silnice se neobejde bez zásahu do konstrukčních vrstev a tím pádem do kořenového systému stromů. Nové stromy potřebujeme vysázet od silnice dál a mimo odvodňovací systém silnice. K tomu potřebujeme povolení vlastníků pozemků kolem silnice,“ řekl Němec.

Silnice má podle Němce zdeformovaný povrch, není proto pro automobilový provoz bezpečná. Zároveň se tím ukazuje, že konstrukční vrstvy silnice už nejsou v dobrém stavu, dodal Němec.

Ochránci přírody se domnívají, že péče o staré stromy by měla být šetrnější. V oponentuře, kterou zaslali odboru životního prostředí v Pardubicích, chtějí stromy s životní perspektivou deseti let na místě nechat. Úřad by měl podle nich zvážit, zda lze u poničenějších stromů nechat jejich torza, aby v nich dál mohly žít ohrožené druhy. Za vykácené stromy by pak měla být odpovídající náhradní výsadba.

„Když je lípě 70 let, je jasné, že může mít dutiny, polámané větvě. Vždycky se dá říct, že strom je provozně vadný. Pro každého majitele je ekonomicky výhodnější staré stromy pokácet, jejich údržba stojí víc peněz,“ řekl Seiner.

Doporučované