Hlavní obsah

Lavrov jednal s Pompeem, doufá ve zlepšení „smutných“ vztahů

Lavrov při schůzce s Pompeem vyjádřil naději na zlepšení vzájemných vztahů. (Video: Martin Zíta, AP)

 

Reklama

14. 5. 2019 18:28

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úvodu jednání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem vyjádřil naději, že úterní setkání umožní vypracovat konkrétní návrhy na zlepšení vztahů mezi oběma velmocemi. Jejich současný stav označil podle agentury TASS za smutný.

Článek

„Doufám, že dnes dokážeme vypracovat konkrétní návrhy zaměřené na to, abychom překonali nynější smutný stav rusko-amerických vztahů, v němž se ocitly v důsledku různých objektivních a subjektivních příčin,“ řekl Lavrov. „Prezident Trump dělá vše pro to, aby vztahy mezi našimi státy napravil,“ ujistil Pompeo podle agentury TASS.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes na setkání v jihoruském Soči řekl šéfovi ruské diplomacie, že je čas, aby venezuelský vůdce Nicolás Maduro odešel z funkce. Pompeo rovněž vyzval Moskvu, aby zahájila jednání s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a pomohla prolomit pat na východě Ukrajiny. Upozornil také, že ruské vměšování do amerických voleb se nesmí opakovat.

Rusko by mělo propustit ukrajinské námořníky, které ruské vojenské lodi loni v listopadu násilně zadržely v Kerčském průlivu mezi Krymem a ruskou pevninou, řekl podle agentury Reuters Pompeo Lavrovovi.

Ruský ministr v reakci na Pompeův výrok o Madurovi řekl, že o osudu venezuelského prezidenta by měl rozhodnout lid. Americký nátlak označil Lavrov za nedemokratický.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy by se podle ruského ministra mohly urovnat po zveřejnění zprávy vyšetřovatele Roberta Muellera, která zkoumala vliv Moskvy na prezidentské volby v USA. Lavrov podle TASS vyjádřil naději, že Rusko a USA vytvoří „nevládní radu expertů“, která by zkoumala možnosti stabilní spolupráce.

Po skončení schůzky mají oba ministři o výsledcích informovat prezidenta Vladimira Putina. Podle mluvčího ruského prezidenta chce Putin s americkým ministrem jednat o rusko-amerických vztazích, strategické stabilitě, o odzbrojení a také o Íránu, Sýrii, Venezuele a denuklearizaci Korejského poloostrova.

„Posoudí nejaktuálnější otázky. Je zjevné, že jsou to otázky bilaterálních vztahů, strategické stability a téma odzbrojení. Jsou i regionální ohniska napětí – Írán, Sýrie, Venezuela – a také denuklearizace Korejského poloostrova a další možné otázky,“ řekl Peskov novinářům.

Mohlo by se také jednat o případné Putinově schůzce s Trumpem na summitu G20 v japonské Ósace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované