Hlavní obsah

Legenda českého éteru má svou ulici, pro Gotta se dál hledá

Foto: Seznam Zprávy

V bývalé ulici Wenzigova už visí nové pojmenování: Miloše Pokorného.

Reklama

1. 4. 2020 5:30

Radní Prahy 2 o přejmenování Wenzigovy ulice na ulici Miloše Pokorného rozhodli na neveřejném zasedání, výnos už schválil magistrát. Ze zjištění Seznam Zpráv ovšem vyplývá, že tento krok je právně napadnutelný.

Článek

Zatímco místo, které by neslo jméno zpěváka Karla Gotta, se v Praze po jeho říjnovém úmrtí stále hledá, moderátor Miloš Pokorný se své ulice už dočkal. Radní Prahy 2 prohlasovali z kraje minulého týdne návrh, aby jméno moderátorského esa nesla ulice Wenzigova, která se městským obvodem táhne západovýchodním směrem od ulice Ke Karlovu (Nové Město) po ulici Bělehradská na Vinohradech. A v pondělí to schválil magistrát.

Jak zjistily Seznam Zprávy, jednání Prahy 2 bylo neveřejné a zápis dosud nebyl na radničním webu publikován. Podle dobře informovaného zdroje, s nímž redakce mluvila, je tomu tak proto, že se krok radních pohybuje přinejmenším na hraně platné legislativy.

Paragraf 29 zákona o obcích a paragraf 13 zákona o hlavním městě Praze z roku 2000 totiž jasně říká, že se ulice „nepojmenovávají podle jmen žijících osobností veřejného života“.

„Otázku těchto paragrafů jsem samozřejmě vznesl. Ale převažující názor byl, že obrat ‚nepojmenovává se‘ není totéž co ‚nesmí pojmenovat‘,“ uvedl již zmiňovaný zdroj. „Faktem je, že pan Pokorný působil ve Wenzigově ulici víc než 15 let a je tady prostě známou a oblíbenou figurou. Fanoušky má prostě všude.“

Sám Pokorný nebyl informací zaskočen. O přejmenování dostal SMS zprávu v pondělí ve večerních hodinách s tím, že křest ulice proběhne, jakmile vláda zmírní opatření proti koronaviru.

„Tak lhal bych, kdybych se tvářil, že o ničem nevím,“ řekl Miloš Pokorný. „Je to pro mě a mou rodinu nesmírná pocta, jelikož jsem rodilý Pražák a kroku magistrátu si opravdu vážím.“

Za skvělý vtip považuje zejména to, že jeho jméno teď nese ulice, odkud vysílají Evropa 2 nebo Frekvence 1, s nimiž se loni po letech rozešel.

V rozhovoru pro rádio Expres FM, odkud začal 1. dubna na frekvenci 90,3 FM vysílat nový pořad Ranní klub, ovšem prozradil, že ve skrytu duše doufal v něco víc. „Pravdou je, že jsem si myslel na ‚své‘ náměstí… Ale i ulice, která čerstvě ponese mé jméno, je pro mě událostí. Snad mohu neskromně podotknout, že to beru jako první, ale třeba ne poslední poctu tohoto druhu.“

Není přitom jisté, zda se Pokorný neraduje předčasně. Zda o smaltovanou tabulku se svým jménem, která už v někdejší Wenzigově ulici visí, nakonec nepřijde. Kromě právníků se totiž už ozvali i historici.

Na podatelnu pražského magistrátu přišel podle informací Seznam Zpráv podnět z Muzea Jana Ámose Komenského v Praze, jemuž se nelíbí, že Pokorný „vyštípal“ právě Wenziga. Josef Wenzig byl český učitel, spisovatel a autor scénických námětů. Libreta napsal například k operám Dalibor a Libuše od Bedřicha Smetany.

„Tento muž vedl První českou reálku v Praze. Od roku 1853 byl ředitelem českých škol reálných – této pocty se mu dostalo za statečnost, s níž obhajoval češtinu v tuzemském školství. Známé je především jeho pojednání s názvem Rozjímání rakouského občana o císařově dopisu z 9. září 1857 (ten napsal císař František Josef I. a vyjádřil se v něm ve smyslu, aby školy dbaly o rozvoj národních kultur). Wenzig nesmí být zapomenut,“ píše se v podnětu.

Redakce požádala o vyjádření i obě rádia z ulice Miloše Pokorného. Na zaslané e-maily ovšem nikdo nereagoval.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované