Hlavní obsah

Navalnyj je v kritickém stavu, tvrdí aktivista. Podle Rusů měl v těle alkohol

Foto: Profimedia.cz

Snímek z převozu Alexeje Navalného do Berlína.

Reklama

22. 8. 2020 16:23
aktualizováno • 22. 8. 2020 22:21

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl letecky převezen do Berlína. Podle organizátora transportu je stav Navalného stabilní, nicméně kritický.

Článek

Ruský politik Alexej Navalnyj byl s podezřením na otravu letecky přepraven do nemocnice v Berlíně. Převzetí péče o 44letého pacienta potvrdila nemocnice Charité v hlavním městě Německa, kde dle vyjádření na Twitteru probíhá „rozsáhlá lékařská diagnostika“.

Jaka Bizilj, předseda organizace Cinema for Peace Foundation, která lékařskou přepravu organizovala, pro CNN řekl, že je pacient sice ve stabilním, nicméně velice znepokojivém stavu. Pokud by ve čtvrtek letadlo, na jehož palubě se Navalnému výrazně přitížilo, nepřistálo nouzově v Omsku, hrozila mu podle německých lékařů smrt, dodal Bizilj.

„Jeho zdravotní stav nás velmi znepokojuje,“ sdělil Bizilj novinářům před berlínskou nemocnicí Charité, kam byl Navalnyj dopoledne převezen po přistání na letišti Tegel. Sanitku na cestě doprovázela kolona policejních motocyklů a aut. „Lékaři nám velmi jasně sdělili, že pokud by v Omsku nouzově nepřistál, zemřel by,“ prohlásil aktivista.

Další informace o stavu Navalného sdělí podle Bizilje lékaři či politikova rodina. Nemocnice Charité v prohlášení uvedla, že informace o Navalného zdravotním stavu uveřejní po konzultaci s rodinou a až vyhotoví všechny testy.

Ruští lékaři: Nevěříme, že byl otráven

Německé letadlo se speciálním zdravotnickým vybavením dnes Navalného společně s jeho ženou Julií dopravilo ze sibiřského Omsku, kde tamní lékaři ohlásili, že kritik Kremlu je v umělém spánku a jeho život není bezprostředně ohrožen.

Přepravu Navalného zaplatil fond ruského filantropa, někdejšího telekomunikačního magnáta Dmitrije Zimina a jeho rodiny. Ziminovi a také německé kancléřce Angele Merkelové poděkovala na Twitteru i Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, a to i za pomoc s překonáním spousty byrokratických překážek.

V pátek Kalinišenko, zástupce hlavního lékaře, řekl, že v Navalného krvi ani moči nebyly nalezeny žádné stopy jedu. „Nevěříme, že byl pacient otráven,“ řekl Kalinišenko místním novinářům na tiskové konferenci. „V těle nebyly žádné stopy jedu. Diagnóza otravy byla zřejmě jen vykonstruovaná.“

Tým Navalného nicméně tvrdí, že dopravní policie v Omsku odhalila „smrtící látku“, která mohla ohrozit jeho život i životy lidí v jeho okolí, což měl být důvod, proč mu nemocnice původně nechtěla převoz dovolit. Ruská agentura TASS později informovala, že „průmyslová chemická látka“ identifikovaná ve vzorcích odebraných Navalnému byla netoxická látka běžně se vyskytující v plastových výrobcích.

V sobotu ruský list Kommersant napsal, že analýza moči ruského opozičního politika odhalila alkohol a kofein. V politikově organismu se ale podle úřadů nenašly žádné barbituráty, strychnin ani jedy způsobující křeče či syntetické jedy. Avšak Navalného mluvčí Kira Jarmyšová prohlásila, že nepil alkohol ani neužíval žádné léky či jiné substance.

Často skloňovaným vysvětlením Navalného stavu je nízká hladina cukru v krvi, která je dle omské nemocnice a jejího ředitele Alexandera Murachowského symptomem metabolické poruchy, kterou pacient údajně trpí. Krátce nato však lékařka Navalného Anastassija Wassiljewa tweetovala, že nízká hladina cukru v krvi a metabolická porucha nejsou diagnózou, nýbrž popisem stavu a hladina cukru v krvi Navalného navíc byla v normě.

Před dvěma lety na jednotce intenzivní péče skončil Pjotr Verzilov z protestní hudební skupiny Pussy Riot, který se později léčil v Berlíně a jehož převoz tehdy rovněž zařídila skupina okolo Bizilje. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát s příznaky otravy hospitalizován opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza. Oba muži jsou přesvědčeni, že byli otráveni kvůli politice.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované